Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski zaprasza na wernisaż wystawy "Polska Sztuka Współczesna”, który odbędzie się w czwartek  21 września o godzinie 17:00 w Pałacu Mieroszewskich.

 

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace 20 artystów takich jak  Ryszard Miłek, Jan Wołek, Grzegorz Moryciński, Krzysztof Pasztuła, Krzysztof Ludwin, Adam Romaniuk, Jacek Rykała, Juliusz Joniak, Stanisław Baj, Eugeniusz Gerlach, Teresa Wallis-Joniak, Grzegorz Poloczek, Ewa Jędryk Czarnota, Edward Dwurnik, Aleksander Żywiecki, Katarzyna Kania, Jan Młodożeniec, Rafał Olbiński, Bartosz Kaproń oraz Jerzy Świeciński.

Podczas otwarcia wystawy w Pałacu Mieroszewskich będziemy gościć Katarzynę Kanię i Aleksandra Żywieckiego.

Katarzyna Kania

Pseudonim artystyczny - Red Lady

Urodzona 2 lutego 1983 roku w Katowicach. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Pankiewicza w Katowicach w 2003 roku. Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom w Pracowni Malarstwa prof. K. Cieślika uzyskała w 2008 roku. Dyplom dodatkowy w Pracowni działań multigraficznych pod kierunkiem prof. E. Zawadzkiej.  Członek Stowarzyszenia Pastelistów Polskich w Nowym Sączu i SMTG w Krakowie. Organizator pleneru malarskiego ,,Joie de vivre (Radość życia)" dla młodych artystów. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Tworzy w różnych technikach - czerpiąc inspiracje zaczerpnięte z mitologii, baśni, podań i świata fantastyki - pragnie przekazać piękno niezwykłego świata wyobraźni, magii, duchowości i nieśmiertelności.

Otrzymała II Nagrodę w I Międzynarodowym konkursie plastycznym ,,Portret rodzinny” w Lublinie (1999);  Wyróżnienie ,,Dla Młodego Twórcy” w IV Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu (2008); Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym DIALOG pt. ,,Dźwięki i rytmy” w MOK w Żorach (2011).

 

Aleksander Żywiecki

Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, filia w Katowicach w latach 1982-88. Założyciel i członek grupy artystycznej „4 pejzaże”. Uprawia malarstwo i rysunek. Autor ponad 40-stu wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Do najbardziej prestiżowych zalicza: retrospektywną wystawę w Muzeum Śląskim w Katowicach, wystawę w galerii promującej artystów z Europy Wschodniej na terenie USA Anya Tish Gallery w Houston, udział w prezentacji sztuki polskiej w ramach dużej ogólnoeuropejskiej imprezy EUROPALIA 2001 w Belgii.

Twórczość Aleksandra Żywieckiego nie sili się na programowe nowatorstwo a przeciwnie autor sięga do sztuki tradycyjnej, realistycznej w formie i o jasnym przesłaniu, powracając tym samym do tego wszystkiego co w sztuce wzrusza, zachwyca pięknem i bogactwem otaczającego nas świata. W jego obrazach odnaleźć można tak charakterystyczną dla malarzy przełomu wieków, sugestywną wizję nieskażonego jeszcze ludzką egzystencją krajobrazu szerokiej, nieokiełznanej natury i otwartych przestrzeni, ale i krajobrazu dostrzeżonego pośród zupełnie prozaicznych fragmentów bujnej polskiej przyrody.

Wystawa potrwa do 5 listopada 2017 r.

Serdecznie zapraszamy.

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY