W Pałacu Mieroszewskich od 7.02. – 4.04.2018 r. będziemy prezentować wystawę z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”. Widzowie będą mogli prześledzić 400 lat ewolucji lunety i teleskopu - od narzędzia pozwalającego na obserwację nowych zjawisk na niebie do precyzyjnego przyrządu pomiarowego.

Organizatorzy przy tworzeniu scenariusza ekspozycji położyli nacisk na akcesoria, które umożliwiły przekształcenie teleskopu z urządzenia obserwacyjnego w przyrząd pomiarowy jak chociażby mikrometry, kamery fotograficzne i CCD, fotometry czy spektroskopy. Wystawę uzupełniają liczne instalacje interaktywne pozwalające zwiedzającym na lepsze zrozumienie zasad działania oraz sposobu użycia teleskopów. Na wystawie będzie można podziwiać historyczne lunety i teleskopy a także obrazy, grafiki oraz druki ilustrujące zmiany wyglądu oraz metod prowadzenia obserwacji astronomicznych w ciągu minionych czterech wieków. Wystawie będą towarzyszyć zajęcia edukacyjne, które zostaną podane do informacji na naszej stronie internetowej.

Zapraszamy do obejrzenia bardzo ciekawej wystawy pt. „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” w Pałacu Mieroszewskich już od 7.02.2018 r.

Grafika: Johannes Hevelius, Selenografia, Gdańsk 1447.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY