Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na wystawę rzeźby Jarosława Dajnowskiego „Zaklęte w drewnie", pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Wystawa prezentowana będzie w Pałacu Mieroszewskich od 09.06.2018 r. do 01.07.2018 r. 

Serdecznie zapraszamy również na finisaż wystawy, który odbędzie się w wyjątkowych okolicznościach, a mianowicie podczas jubileuszowej, X edycji Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła, 24 czerwca 2018 r.
Jarosław Dajnowski
Urodzony w 1960 r. w Ełku, z wykształcenia mechanik. Przez 19 lat pracował jako strażak. Pasję rzeźbienia odkrył mieszkając na Mazurach. Jako dziecko dużo czasu spędzał w kuźni u dziadka. Tam znalazł pierwsze dłuta, którymi zaczął "dłubać" najpierw w glinie, potem w drewnie. W rodzinie Dajnowskich tradycje rękodzielnicze były zakorzenione. Jej członkowie zajmowali się kowalstwem artystycznym, plecionkarstwem, tkactwem czy stolarstwem. W 1984 r. przeprowadził się na drugi koniec Polski, a mianowicie na Śląsk. Artysta przez całe życie kontynuował pasję rzeźbienia, z coraz większym natężeniem, aż stała się jego drugim zawodem. Od lat bierze udział w różnych konkursach rzeźbiarskich, jego prace znajdują się zarówno w zbiorach prywatnych, jak i muzealnych, m.in. w Muzeum Zagłębia w Będzinie.
Tematyka prac jest różnorodna - od płaskorzeźb o charakterze religijnym do wizerunków ludowych świątków. Rzeźbi także przedmioty użytku codziennego, np. tace do serwowania posiłków. Swoje prace wykonuje w drewnie dębowym, lipowym, topolowym, gruszy czy orzecha włoskiego. Zajmuje się nie tylko rzeźbą w drewnie ale również wykonuje prace stolarskie i renowacje mebli. Będąc samoukiem zdobył kwalifikacje mistrza, w zawodzie rzeźbiarz w drewnie oraz stolarz. Poza prywatnymi realizacjami wykonał również odnowienie bocznych ołtarzy w kościele parafialnym w Olsztynie pod Częstochową oraz naprawę i renowację boazerii części ambony czy rekonstrukcję elementów zdobniczych bram teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Jarosław Dajnowski to laureat wielu nagród, a jedną z nich jest „Złoty Cyganek”, wręczany corocznie podczas Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła w Będzinie. W konkursie biorą udział rękodzielnicy, których prace, wyłonione przez jury, są nagradzane i wyróżniane. Warto podkreślić, że właśnie rzeźbiarz jest autorem nagrody głównej, a mianowicie statuetki „Złotego Cyganka”. Na wystawie w Pałacu Mieroszewskich zobaczymy m.in. takie prace, jak: „Chrystus Frasobliwy”, „Zafrasowany Anioł” czy „Jan Paweł II”.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY