Baśniowe stwory, drzewna opowieść wyrastająca z legend i mitów. Realizm osadzony w codzienności małego miasteczka o bogatej przeszłości.

Twórcza wyobraźnia, która pozwala w niepozornym kawałku drewna dostrzec fantastyczną postać. Rzeźby Stanisława Jakubowskiego są pełne wyrazu i tajemniczego uroku. Intrygują oryginalną formą i przykuwają uwagę niekonwencjonalnym przedstawieniem tematu. Patrząc na nie trudno się nie uśmiechać. Są zarówno dziełami przyrody jak i wytworami rąk zdolnego rzeźbiarza. Naznaczone spokojem drzew i ludzką ekspresją łączą w jedność różne żywioły. Skłaniają do refleksji i uważności. Zapraszają, by śnić sen nocy letniej, podążyć ścieżką wśród wybujałej zieleni, wyruszyć na poszukiwania kwiatu paproci.
Wystawa Z drzewa powstałeś. Korzenioplastyka Stanisława Jakubowskiego prezentowana jest od 6. czerwca 2020 r. w Pałacu Mieroszewskich. Serdecznie zapraszamy.