W ubiegły piątek, 28 listopada 2014 r., w Pałacu Mieroszewskich odbył się wernisaż wystawy czasowej „10 lat Koń Trojański i przyjaciele”.

Znane będzińskie stowarzyszenie powstało na zrębach niezależnej FotoGrupy Koń Trojański, która zawiązała się w 2004 r. Grupę tworzyli Sonia Tuszyńska, Dariusz Wójcik, Paweł Pudłowski, Robert Garstka, Piotr Zatorski i Mariusz Pięta.

W ciągu 10 lat stowarzyszenie zrealizowało wiele wystaw i przedsięwzięć plenerowych, zarówno na terenie Będzina jak i miast ościennych. Organizowane przez nich wernisaże były rodzajem happeningu, gdzie równie ważne stawało się światło, obraz i dźwięk. Grupa prezentowała  szeroki zakres zastosowania różnych technik utrwalania obrazu dostępnych we współczesnej fotografii - od fotografii otworkowej i aparatów analogowych (tradycyjne odbitki czarno białe), po techniki cyfrowe.

Wystawa w Pałacu Mieroszewskich stanowi podsumowanie ich dotychczasowej działalności. Można obejrzeć na niej miniatury zdjęć z najważniejszych wystaw Konia Trojańskiego: Będzin w pięciu odsłonach (2004), Nic, co ludzkie (2004), Industrial (2004), Będzin, czyli gdzie? (2005), Światło(2005), Zjawisko Śląsk (2006), Cztery żywioły – U źródeł energii (2006), Zapomniana perła – Cementownia Grodziec – zabytek zagłębiowskiej indrustrii (2010), prace z projektu fotograficznego, którego zwieńczeniem było wydawnictwo  Twoje miasto w moich oczach, Będzin – Tatabanya 10 lat razem (2009-2010) a także zdjęcia z Międzynarodowej wystawy Fotografii w Lewicach na Słowacji z 2014 r.

Zwiedzając wystawę możemy tez podziwiać najnowsze prace Moniki Gruszewicz, Michała Wójcika, Krzysztofa Michalskiego, Dariusza Wójcika, Mariusza Pięty, Roberta Garstki, Soni Szeląg i Piotra Zatorskiego.

Wernisaż połączony był z prezentacją multimedialną. Towarzyszył mu również akcent muzyczny. Na koniec przy kawie goście mogli podzielić się swoimi wrażeniami i uwagami z autorami prac.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy fotografii FotoGrupy Koń Trojański

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY