Czym bawiły się dzieci w czasach, kiedy nie znano jeszcze gier komputerowych? Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Muzeum Zagłębia zaprasza na wystawę zabawek ludowych ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach pt. ”Kolorowy świat zabawek”. Wystawa jest dostępna dla zwiedzających od 2 czerwca do 1 lipca 2015 r. w Pałacu Mieroszewskich.

Wystawa „Kolorowy świat zabawek” ze zbiorów Muzeum zabawek i zabawy w Kielcach to zaproszenie do podróży w świat niezwykłych zabawek ludowych, skierowane zarówno do najmłodszych jak i starszych odbiorców. Wystawa prezentuje zabawki etnograficzne, pochodzące ze wszystkich ośrodków zabawkarstwa ludowego w Polsce wykonane z drewna malowanego i niemalowanego. Znajdziemy tu koniki, wozy drabiniaste, bryczki, karuzelki, kołyski, ptaki klepaki i wiele innych ujmujących swoją formą i kolorystyką zabawek. Oprócz drewnianych eksponatów na wystawie zaprezentowano także zabawki gliniane w postaci okaryn oraz glinianych gwizdków w kształcie ptaszków.

Czerwiec to miesiąc, w którym szczególną uwagę kierujemy w stronę dzieci. Pamiętając o najmłodszych zwiedzających na wystawie wyodrębniono specjalnie im poświęconą część interaktywną. Zapraszamy wszystkie dzieci do zabawy ludowymi zabawkami, dzięki którym będą miały możliwość zgłębienia tajników ich działania oraz przeniesienia się w świat zabawy naszych drogich babć i dziadków. Na wystawie wyodrębniony został także kącik artystyczny,  w którym na dzieci czekają zaprojektowane na potrzeby wystawy kolorowanki autorstwa Michała Ogińskiego. Kolorowanki prezentują zabawki ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, które można zobaczyć na zorganizowanej przez Muzeum Zagłębia wystawie.

Serdecznie zapraszamy!