Muzeum Zagłębia w Będzinie ma zaszczyt zaprosić na kolejną wystawę historyczną prezentowaną na Zamku pt. „Oblicza oporu. Wojenne fotografie Faye Schulman, żydowskiej partyzantki”. Pochodzi ona z Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie, a zorganizowana została przez Jewish Partisan Educational Foundation z San Francisco.

Wystawa prezentuje fotografie autorstwa Faye Schulman, któraw czasie II wojny światowej przez dwa i pół roku walczyła w sowieckiej brygadzie partyzanckiej w lasach przy dawnej granicy polsko – radzieckiej (dzisiejsza Białoruś). Jednocześnie nie przestawała ona fotografować, dokumentując zarówno walkę, jak i życie codzienne partyzantów.

Faye Schulman jest najprawdopodobniej jedynym żydowskim fotografem, któremu udało się uwiecznić rzeczywistość, w której żyli żydowscy partyzanci. Jej niezwykłe zdjęcia pokazują braterstwo, zgrozę, rozpacz, odwagę i chwałę tych dzielnych bojowników, którzy ofiarnie walczyli z nazistami i ocalili życie tysięcy Żydów.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.