XIX – wieczna ikona z naszych zbiorów już po konserwacji

Datowana na XIX w. ikona, w bardzo złym stanie, została w 2012 r. zakupiona do zbiorów Muzeum Zagłębia w Będzinie. Pod koniec roku 2013 została poddana konserwacji.


Ikona przedstawia Świętą Rodzinę: po prawej stronie Najświętsza Maryja, po lewej Józef a pomiędzy nimi, trzymany za rączki przez obojga, Jezus. Nad postaciami unosi się gołębica symbolizująca Ducha Świętego oraz Bóg Ojciec.

Jej pochodzenie nie jest dokładnie znane. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że została przywieziona do Zagłębia Dąbrowskiego z pielgrzymki do kaliskiej kolegiaty Wniebowzięcia NMP – Sanktuarium św. Józefa, w którym znajduje się obraz będący zapewne inspiracją dla autora ikony. Kaliski obraz Świętego Józefa, od XVII w. do czasów współczesnych, jest celem pielgrzymek osób proszących o wstawiennictwo u Boga a szczególnie o łaskę uzdrowienia.

Obecnie ikona (MB/E/778) przedstawiająca scenę powrotu dwunastoletniego Jezusa z Matką Boską i Józefem z Jerozolimy do Nazaretu, po powrocie z konserwacji znalazła się w zbiorach naszego Muzeum

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY