Festiwal edukacyjny Nowe Inspiracje - "WOM" 2019

6 kwietnia 2019 r. Muzeum Zagłębia w Będzinie wzięło udział w festiwalu edukacyjnym Nowe Inspiracje - "WOM" 2019 w Katowicach.

Na festiwalu edukacyjnym organizowanym przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli WOM w Katowicach poza obszerną ofertą edukacyjną wydawców podręczników można było znaleźć stoiska różnych instytucji.
Muzeum Zagłębia w Będzinie prezentowało i promowało na festiwalu swoje obiekty. Informowaliśmy o możliwości ich zwiedzania, a także zachęcaliśmy obecnych na targach nauczycieli do zapoznania się z ofertą edukacyjną naszego muzeum.
Przeprowadziliśmy również lekcję pokazową pn. "Historia wielkanocnych zwyczajów", której tematyka obejmuje omówienie obrzędowości słowiańskiej w zakresie tzw. Jarych Godów, będących swoistą słowiańską wersją późniejszej Wielkanocy.  Zrealizowaliśmy warsztaty pn."Ozdoby wielkanocne w formie doniczki ekologicznej". Podczas warsztatów uczestnicy zaprojektowali swoje ekologiczne doniczki, które były wykonywane z plastikowych butelek, a następnie były dekorowane przepięknymi świąteczno - wiosennymi akcentami. Taka świąteczna doniczkowa dekoracja  z rzeżuchą wspaniale wpisuje się jako dekoracja wielkanocnego stołu.

Nasze stoisko oraz przygotowana lekcja pokazowa cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających, z których zdecydowana większość wyraziła chęć odwiedzenia Muzeum Zagłębia, a także udział w organizowanych przez nas lekcjach muzealnych.