Noc Muzeów w Będzinie

Noc Muzeów w Będzinie

18 maja 2014 r. Muzeum Zagłębia w Będzinie, jak co roku włączyło  się w międzynarodową imprezę „Noc Muzeów”. W odróżnieniu od lat poprzednich tym razem udostępniliśmy trzy nasze obiekty Zamek , Pałac Mieroszewskich i Podziemia Będzińskie . Nasze obiekty odwiedziły w tę noc tłumy gości.

Współorganizatorem tegorocznej imprezy było Bractwo Rycerskie Zamku Będzin, które przygotowało dla zwiedzających różnorodne scenki rodzajowe jak np. ubieranie rycerza w zbroje czy pokazy walk rycerskich. Można też było wziąć udział w rozmaitych konkurencjach dla zwiedzających tj. strzelaniu z łuku, rzucaniu włócznią, nauce władania mieczem.

W Zamku zwiedzający mogli zobaczyć wystawy stałe. Natomiast na dziedzińcu zamkowym odbywały się również prezentacje uzbrojenia „Uzbrojenie i ubiór przez wieki” w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych - Nordlige Sverda Hird, GRH Pro Maiorum Gloria, GRH Reduta oraz Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin.
Chcąc usprawnić zwiedzanie, w tym roku nawiązaliśmy współpracę z Muzeum Miejskim „Sztygarka” oraz firmą M. Event organizatorem projektu „Autobus Czerwony”. Goście zwiedzający nasze Muzeum mogli w szybkim czasie dostać się do zaprzyjaźnionego muzeum w Dąbrowie Górniczej. Z Muzeum „Sztygarka” zwiedzających dowoził do Będzina, co godzinę wojskowy ZiŁ, natomiast „czerwony autobus” kursował pomiędzy ul. Świerczewskiego i zajezdnią autobusowa w Będzinie.

W Podziemiach Będzińskich można zobaczyć m.in. wystawę planszową prezentującą zdjęcia niemieckie z czasów budowy schronów przeciwlotniczych. Przewodnicy oprowadzili przeszło 60 grup zwiedzających. W organizację zwiedzania w podziemiach włączyły się też  osoby z „Centrum Ekstremalnej Rozrywki - Bunkier Wojkowice”.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY