"Bliżej nieba" - relacja z wernisażu

"Bliżej nieba" - relacja z wernisażu

23 maja 2014 r. w Podziemiach Będzińskich odbył się wernisaż wystawy czasowej „Bliżej nieba” prezentującej dorobek twórczy ogólnopolskiej grupy plastycznej Ars Avionica. Grupa skupia miłośników lotnictwa zajmujących się również malowaniem i rysowaniem tradycyjnymi technikami -  samolotów, śmigłowców i szybowców.

Uczestnicy wernisażu mogli  podziwiać rysunki i obrazy członków grupy Ars Avionica: Alicji Szwanc z Zabrza, Tomasza Króla z Przemyśla, Grzegorza Sierockiego z Wrocławia, Piotra Gawłowskiego z Łodzi oraz Marcina Wojciechowskiego z Będzina. Prace wykonane zostały w technikach rysunkowych i malarskich.

Z zaprezentowanych typów statków powietrznych można było zobaczyć min: samoloty Panavia Tornado, MiG-29, Suchoi Su-27,  Handley Page Victor MK2 i kilkanaście innych naprawdę ciekawych maszyn. Specjalną część ekspozycji poświęcono legendarnemu myśliwcowi Lockheed F-104 Starfighter, znanemu też jako „Widowmaker” (ang. "twórca wdów”), którym w 1958 r. wykonano serię lotów ustanawiając rekordy prędkości wznoszenia a także pierwszym w historii samolotem, który pobił zarówno absolutny rekord  prędkości jak i wysokości maksymalnej.

Wernisaż wystawy „Bliżej nieba” był pierwszym takim wydarzeniem organizowanym w Podziemiach Będzińskich, które budowane były w czasie II wojny światowej najprawdopodobniej, jako schron przeciwlotniczy dla cywilnej ludności miasta. Od sierpnia 2013 r. są jednym z obiektów Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY