"Wakacyjne Warsztaty Muzealne - odkrywamy ślady przeszłości"

W dniach 01.07.14 – 04.07.14 r.  w Muzeum Zagłębia w Będzinie odbyły się zajęcia dla dzieci i młodzieży w ramach „Wakacyjnych Warsztatów Muzealnych – odkrywamy ślady przeszłości”.

Warsztaty trwały cztery dni, podczas których przygotowano dla dzieci bogatą ofertę zajęć.

W poszczególnych spotkaniach wzięło udział prawie 100 osób. Uczestnicy "Wakacyjnych Warsztatów…" zapoznawali się z muzealnymi zbiorami, zwiedzając wystawy w Zamku i Pałacu Mieroszewskich oraz wzięli udział w specjalnie dla nich przygotowanych konkursach plastycznych, konkursach historycznych, grach i zagadkach.

W poniedziałek poznali piękną kolekcję młynków do kawy Zbigniewa Niedbały oraz ciekawostki nt. kawy i herbaty. Następnie aktywnie zwiedzano wystawy w Pałacu Mieroszewskich - odszukując ukryte na ekspozycji przedmioty związane z kawą i herbatą. Na koniec przeprowadzony został konkurs „Znajdź eksponat”.

Następnego dnia uczestnicy dowiedzieli się od historyka: „Dlaczego nie należy dotykać eksponatów?”, obejrzeli zbiory zamkowe i szukali eksponatów tym razem na ekspozycji „Dawnej broni”.

W środę odbyło się spotkanie z etnografem, który przygotował dla dzieci wiele ciekawych konkursów i zagadek. Uczestnicy rysowali też najciekawszy eksponat z wystawy „Izba zagłębiowska”, układali puzzle i zwiedzali z przewodnikiem pozostałe wystawy w Pałacu Mieroszewskich.

W ostatni dzień warsztatów wraz z archeologiem poznaliśmy tajemnice Wzgórza Zamkowego, a w tzw. kręgach magicznych odbyły różnego typu gry i zabawy- dzieci układały puzzle, rozwiązywały różnego rodzaju zadania i wzięły udział w konkursie historycznym. Na koniec Wakacyjnych Warsztatów Muzealnych zwiedziliśmy Podziemia Będzińskie.

W sierpniu Muzeum Zagłębia w Będzinie gorąco zaprasza wszystkie dzieci spędzające wakacje w mieście do udziału w „Środowych spotkaniach w Muzeum Zagłębia”