Spacerkiem po parku

Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie!
Nie dójdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie,
Choć się nawysszej wzbije, a proste promienie
Ściągną pod swoje drzewa rozstrzelane cienie.

Tu zawżdy chłodne wiatry z pola zawiewają,
Tu słowicy, tu szpacy wdzięcznie narzekają.
Z mego wonnego kwiatu pracowite pszczoły
Biorą miód, który potym szlachci pańskie stoły.
A ja swym cichym szeptem sprawić umiem snadnie,
Że człowiekowi łacno słodki sen przypadnie.
Jabłek wprawdzie nie rodzę, lecz mię pan tak kładzie
Jako szczep napłodniejszy w hesperyskim sadzie.

Słowami fraszki Jana Kochanowskiego pragniemy zachęcić do odwiedzenia pałacowego parku. Aleje parkowe to urokliwe miejsce na spacery z dala od zgiełku miasta. Delikatny szum drzew i śpiew ptaków pozwalają się wyciszyć i zrelaksować w cieniu rozłożystych, ponad stuletnich drzew. A siadając na ławeczce obok Flory i Bachusa, kto wie, może uda się od nich usłyszeć jakąś ciekawą pałacową opowiastkę?

Zapraszamy także do zwiedzenia Pałacu Mieroszewskich, z zachowaną XVIII-wieczną polichromią i odtworzonym wystrojem wnętrz. Można także obejrzeć wystawy czasowe, jak i archeologiczne, etnograficzne oraz historyczne. Na piętrze znajduje się balkon, z którego rozlega się widok na Wzgórze Zamkowe i ornamentalny żywopłot bukszpanowy. Umieściliśmy tam pułapki feromonowe na ćmę bukszpanową, dlatego prosimy zachować ostrożność.

Serdecznie zapraszamy!