Andrzejki w Muzeum

Święty Andrzej to patron małżeństw i orędownik zakochanych, dlatego w wieczór poprzedzający dzień św. Andrzeja, tj. 29.listopada, na wsiach organizowano niegdyś tradycyjnie wróżby matrymonialne. Niezamężne panny organizowały spotkania, w czasie których wróżono z butów, przedmiotów ukrytych pod przetakiem, wosku, korali, słomy wyciągniętej ze strzechy., itd., itp. W tradycyjnej kulturze ludowej jesień i zima była czasem zalotów i dobierania się w pary. Pomóc w tym mogły wróżby, a było ich całe mnóstwo. Wszystkie dotyczyły zamążpójścia.

Najbardziej popularną wróżbą andrzejkową było oczywiście lanie wosku. Podgrzany wosk,  lano przez stary klucz, miotłę brzozową albo kilka gałązek wyciągniętych z miotły do miednicy z zimną wodą. Gdy wosk przelany przez ucho od klucza zastygł tworzył figurkę, którą trzeba było podświetlić świecą. Z kształtu cienia na ścianie można było wyczytać przyszłość.

26 listopada w Pałacu Mieroszewskich odbyły się pierwsze spotkania andrzejkowe w których uczestniczyli uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej STS w Dąbrowie Górniczej. Dzisiaj, 30 listopada gościliśmy grupę ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Będzinie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć.

Wszystkim Andrzejom z okazji imienin życzymy szczęścia i pomyślności.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY