Pasja i tradycja

Chcemy dziś Państwu przedstawić postacie twórców, którzy w swojej pracy łączą pasję z tradycją wykonując z drewna szopki bożonarodzeniowe. Mamy ogromną przyjemność gościć w Pałacu Mieroszewskich te pełne szlachetnej prostoty dzieła, prezentowane na wystawie Gdzie się spełnił cud. Szopka w twórczości Józefa i Karola Lasików oraz Zofii i Edwarda Góreckich.

JÓZEF LASIK mieszka i pracuje w Stryszawie. Wykorzystuje drewno lipowe, brzozowe, sosnowe, jodłowe oraz świerkowe. Rzeźby malowane są farbami akrylowymi i lakierami wodnymi. Tematyka prac jest bardzo zróżnicowana – od postaci zwierząt po szopki bożonarodzeniowe i rzeźby sakralne. Wytwarza również ruchome zabawki. Uczestniczył w wystawach oraz kiermaszach, targach, jarmarkach sztuki ludowej w kraju i za granicą oraz w imprezach folklorystycznych. Jego prace znajdują się w licznych muzeach w Polsce i u prywatnych kolekcjonerów. Prowadzi pokazy i warsztaty rękodzieła oraz izbę twórczą.
Nagrody i wyróżnienia:
wyróżnienie w I Ogólnopolskim Konkursie na Zabawkę Ludową (1995), 
wyróżnienie w I Międzynarodowym Konkursie Zabawki „Koniki” (1998), 
wyróżnienie w IV Międzynarodowym Konkursie Zabawki „Przyjaciele naszego dzieciństwa” (2001),
III nagroda w V Międzynarodowym Konkursie Zabawki i Form Zdobniczych „Fantastyczna Fauna i Flora” (2002). 

KAROL LASIK kontynuuje rodzinne tradycje zabawkarskie – pasję rękodzielniczą odziedziczył po dziadku i ojcu, któremu od dziecka pomagał w warsztacie. Wykonuje prace nawiązujące do tradycji i oparte na przekazie rodzinnym, tworzy także swoje własne oryginalne wzory. Jest uczestnikiem wielu imprez folklorystycznych, podczas których prowadzi zajęcia. Od 2016 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Razem z ojcem Józefem prowadzi izbę twórczą.
Nagrody i wyróżnienia:
Nagroda w 2016 r - „Konkurs na zabawkę ludową” w ramach XX Święta Zabawki Ludowej – organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie.

ZOFIA , EDWARD i KRZYSZTOF GÓRECCY
Dom i pracownia Państwa Góreckich mieszczą się w niewielkiej miejscowości Poręba Żegoty, położonej około 40 km na zachód od Krakowa. Od 1996 r prowadzą Galerię „Drzewiej”.
Pani Zofia i Pan Edward Góreccy zajmują się wytwarzaniem tradycyjnych, drewnianych zabawek. Oprócz tego pani Zofia wytwarza kwiaty z bibuły, koronki koniakowskie, rzeźbi w mydle, prowadzi warsztaty dla dzieci oraz maluje prace wyrzeźbione przez męża. Pan Edward pasję rzeźbiarską odziedziczył po dziadku - gajowym, który, spacerując po lesie, obserwował ptaki a następnie starał się w drewnie utrwalać postacie skrzydlatych wędrowców. Wnuk podpatrywał artystyczną działalność dziadka i stopniowo poznawał tajniki jego warsztatu. Dziś tworzy drewniane ptaszki - gile, strzygły, sójki, sroki, kanarki. Pani Zofia maluje rzeźby pomagając sobie Atlasem Ptaków. Syn Artystów, Krzysztof podziela rzeźbiarską pasję dziadka i ojca. W swojej pracowni Państwo Góreccy wyrabiają zarówno tradycyjne formy, takie jak bryczki, koniki, kwiaty, kotki, ale także zabawki edukacyjne oraz płaskorzeźby i rzeźby o tematyce sakralnej: anioły, szopki, postacie świętych i Chrystusa Frasobliwego. Biorą udział w licznych targach.
Prace Państwa Góreckich pokazywane były swoje prace w Niemczech, Francji, w Czechach, w Stanach Zjednoczonych, Peru czy na Sycylii. W Polsce można je było zobaczyć w wielu miastach – między innymi w Alwerni, Bukowinie Tatrzańskiej, Bochni, Chrzanowie, Cieszynie, Czarnym Dunajcu, Krakowie, Katowicach, Nowym Sączu, Tarnowie, Wieliczce, Warszawie, Wiśle, Wrocławiu i Zakopanem. Zabawki wykonywane przez Artystów są doceniane podczas licznych festiwali i konkursów - w 2006 r. zdobyły I nagrodę w Konkursie Twórczości Ludowej w Bukowinie Tatrzańskiej.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy. 

View the embedded image gallery online at:
https://muzeumzaglebia.pl/1953-pasja-i-tradycja#sigProIdd9e21ec5e9

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY