Relacja z wykładu

Dzisiaj w Pałacu Mieroszewskich odbyły się dwa wykłady, w których uczestniczyła grupa młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Będzinie oraz osoby interesujące się kulturą żydowską. Tematyka obu wykładów dotyczyła cmentarza  żydowskiego na Górze Zamkowej w Będzinie, który jest jednym z najstarszych cmentarzy żydowskich w okolicy. 

Pani dr hab. Anna Michałowska – Mycielska, pracownik Uniwersytetu Warszawskiego, historyk, znawczyni języka i literatury hebrajskiej  swój wykład poświeciła inskrypcjom zamieszczanym na macewach. W tajniki  żydowskiej sztuki sepulkralnej wprowadził  zebranych dr hab. Dariusz Rozmus, autor wielu publikacji  naukowych na temat cmentarzy żydowskich, który szeroko omówił stosowane motywy zdobnicze oraz znaczenie symboli na macewach. Wykłady towarzyszyły wystawie czasowej prezentującej cmentarz na Górze Zamkowej i były realizowane w ramach projektu, na który Muzeum Zagłębia otrzymało w zeszłym roku grant ze Stowarzyszenia  Żydowski Instytut Historyczny
w Warszawie.

Wszystkie zainteresowane osoby już dziś zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Cmentarz żydowski w Będzinie - cenny zabytek wielokulturowej przeszłości miasta”  połączone ze spacerem na cmentarz. Oprowadzanie odbędzie się w niedzielę  20 lutego 2022 r. o godz. 11.00.

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY