Relacja z oprowadzania kuratorskiego

W niedzielę 20 lutego w Pałacu Mieroszewskich zorganizowano oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Cmentarz żydowski na Górze Zamkowej w Będzinie - cenny zabytek wielokulturowej przeszłości miasta”. Wystawa powstała w ramach projektu dofinansowanego przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie.

Kurator wystawy przedstawiła historię żydowskiej społeczności Będzina i cmentarza na Górze Zamkowej, a także najciekawsze informacje dotyczące symboliki nagrobnej i żydowskich wierzeń eschatologicznych. Wyjaśniła też z jakich stałych  elementów składa się inskrypcja nagrobna. Na koniec spotkania  grupa uczestników odwiedziła wspomniany cmentarz żydowski, gdzie omówiono zwyczaje związane z pogrzebem.

Wystawa prezentowana będzie w Pałacu Mieroszewskich – siedzibie Muzeum Zagłębia do końca czerwca 2022 r.  Wstęp na wystawę do końca trwania ekspozycji jest bezpłatny.