Dni Rodzinne w Muzeum Zagłębia

Dziś odbyła się kolejna odsłona Dni Rodzinnych w Muzeum Zagłębia. Pierwsza część spotkania zatytułowana Podziemia będzińskie- historia i legenda przybliżyła uczestnikom dzieje powstania schronu przeciwlotniczego oraz pozwoliła poszerzyć wiedzę na temat początków osadnictwa na Wzgórzu Zamkowym, o latach okupacji oraz z zakresu geologii.

W czasie zwiedzania Podziemi będzińskich nie mogło zabraknąć opowieści o gnomie, legendarnym mieszkańcu podziemnych korytarzy. Na warsztatach plastycznych, które odbyły się w Pałacu Mieroszewskich, uczestnicy zajęć wykonali z masy plastycznej postacie gnoma oraz przedmioty, które w czasie zwiedzania przykuły ich uwagę.
W ostatniej części zajęć pt. „Ta macewa jest świadectwem”, kilku uczestników spotkania skorzystało z możliwości zwiedzania wraz z przewodnikiem wystawy czasowej Cmentarz żydowski w Będzinie - cenny zabytek wielokulturowej przeszłości miasta, powstałej w ramach grantu przyznanego przez SŻIH w Warszawie. Uczestnicy spotkania poznali historię żydowskiej społeczności Będzina oraz najważniejsze zagadnienia związane ze sztuką sepulchralną. Dowiedzieli się jak wygląda tradycyjny nagrobek i o czym mogą świadczyć zdobiące go  przedstawienia symboliczne oraz jakie informacje zawierają teksty hebrajskich inskrypcji.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją.

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY