Wystawa "Trójkąt Trzech Cesarzy na dawnej widokówce"

W Muzeum Zagłębia w Będzinie od dnia 03.10.2014 r. będzie można w Podziemiach zobaczyć wystawę wypożyczoną z Muzeum w Sosnowcu  pt. „Trójkąt Trzech Cesarzy na dawnej widokówce”.

Wystawa przygotowana została w ramach projektu edukacyjnego: „Od Trójkąta Trzech Cesarzy do Schengen”. Zaprezentowano 84 reprodukcje kart pocztowych pochodzących ze zbiorów Działu Historii i Kultury Miasta Muzeum w Sosnowcu oraz od prywatnych kolekcjonerów.

Na wystawie zaprezentowano najstarsze pocztówki (od końca XIX w. do 1940 r.)  które pozwalają w ciekawy i przystępny sposób poznać to historyczne miejsce nazywane Drei Kaiser Ecke (Trójkąt Trzech Cesarzy), gdzie graniczyły ze sobą trzy państwa zaborcze: Austria, Prusy (od 1871 r. Niemcy) i Rosja. Trójkąt Trzech Cesarzy leży tam, gdzie rzeki Biała i Czarna Przemsza łączą swoje nurty i jako Przemsza płyną do Wisły.

Miejsce to na przełomie XIX i XX w. odwiedzały tłumy turystów. Według zagłębiowskich i śląskich gazet tereny wokół trójkąta mogło odwiedzać nawet 6 tys. osób tygodniowo. Czekały na nich statki parowe, a wzdłuż brzegów rzek, na straganach można było zakupić pocztówki z wizerunkiem trzech cesarzy i inne pamiątki. Odpoczynek był możliwy w kompleksie restauracji i barów.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania Podziemi oraz do zobaczenia wystawy.