Żyje się tylko dwa razy

Pewien filozof powiedział, że żyjemy dwa razy, pierwsze życie rozpoczyna się gdy przychodzimy na świat, a drugie w chwili gdy zrozumiemy, że powtórki nie będzie. W tej jakże przekonującej koncepcji mądrala nie wziął jednak pod uwagę, że nasza egzystencja znacząco się rozszerza dzięki nauce. Pozwala ona odwiedzać światy odległe od naszego oraz przenosić się w czasie.

Funkcje środka komunikacji pełnią w tym zakresie muzea. Odwiedzając je dowiadujemy się, jak wyglądała rzeczywistość naszych przodków, mamy szansę poznać zwyczaje i życie codzienne w odległych zakątkach świata, zrozumieć procesy zachodzące we wnętrzu ziemi oraz w ciele organizmu dla którego kropla wody jest oceanem. Muzea są bramą prowadzącą przez przestrzeń i czas. Wzbogacają nasze życie pomagając odkrywać pasje oraz ucząc czym jest dobro i piękno.
18 maja przypada Międzynarodowy Dzień Muzeów – święto ustanowione 1977 roku przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM, International Council of Museums), działającą przy UNESCO. Z tej okazji chcemy życzyć wszystkim Muzealnikom – koleżankom i kolegom po fachu - entuzjazmu, wielu ciekawych inspiracji, zdolności do przezwyciężania trudności, satysfakcji oraz spełnienia marzeń.

 

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY