„Na świętej Katarzyny pod puszką są dziewczyny” - wróżby andrzejkowe i katarzynkowe.

Jesień i zima to w tradycyjnej kulturze ludowej czas zalotów, dobierania się w pary i kojarzenia małżeństw. Na wsiach organizowano wtedy wróżby o charakterze matrymonialnym.

Niezamężne panny organizowały najwięcej spotkań w wigilię dnia św. Andrzeja, tj. 29 listopada. Chłopcy już w wigilię dnia św. Katarzyny, tj. 23 listopada mogli poznać imię swojej wybranki, wkładając przed snem pod poduszkę karteczki z imionami dziewcząt. Rano sięgając po kartkę mogli poznać imię przyszłej żony. Wielką wagę przywiązywano również do snów, które śniły się pannom i kawalerom w tym okresie. Mogły one wiele powiedzieć o przyszłej żonie czy mężu.

W naszym muzeum już wczoraj, ze względu na duże zainteresowanie uczestników, rozpoczęły się warsztaty andrzejkowe i katarzynkowe. Z naszych obserwacji wynika, że najbardziej zainteresowani swoją matrymonialną przyszłością są uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 w Będzinie, którzy licznie zapisali się na zajęcia w tym i w przyszłym tygodniu. Podobnie, jak w latach ubiegłych największym zainteresowaniem cieszyła się wróżba przepowiadająca rychły ślub czy narzeczeństwo - wylosowany pierścionek, cień figurki z wosku przypominający serce albo obrączkę. Wylosowany różaniec, pieniążek czy wróżby zapowiadające przygody i podróże nie spotykały się już z takim entuzjazmem. Najważniejsza była odpowiedź na pytanie - czy w przyszłym roku staniemy na ślubnym kobiercu ? Ciekawe tylko, co na to rodzice naszych uczestników ;-). Chyba czas zbierać na posag :-)

Mamy nadzieję, że nasza fotorelacja z wczorajszych warsztatów zainspiruje niektórych z Państwa do urządzenia 29 listopada wieczoru andrzejkowego, który tak jak nam dzisiaj przyniesie wiele radości i zabawy.

 

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY