Zimowy pejzaż z aniołami

Anioły lubią zimę. Jeśli już zniżają swe podniebne loty by odwiedzić nas, śmiertelników, czynią to właśnie o tej porze roku. Powodów jest wiele. Krótki dzień i deficyt promieni słonecznych sprawiają, że łatwiej im ukryć się w cieniu. To dla nich ważne bo nie lubią wszelkiej ostentacji. Świat przykryty bielą oddaje kolor ich dusz i szat a miękkość śniegu, delikatność puchu pokrywającego ich skrzydła.

Tak, zima została wymyślona specjalnie dla aniołów. Przychodzą i cicho stoją za naszymi plecami gdy marzniemy na przystankach czekając na lepszy czas, na niespodziewany uśmiech losu. Siedzą cierpliwie na progach domów by błogosławić nasze wyjścia i powroty. Zapalają w ciszy świece za żywych i umarłych modląc się o trwanie naszego kruchego wszechświata. Przychodzą wraz z pierwszym śniegiem, stąpając lekko i bezszelestnie, ulotne, niedotykalne, wieczne.
Na różne sposoby staramy się świętować ich obecność, zatrzymać chwile, gdy są między nami, zachować je w pamięci.

Zapraszamy Państwa do Pałacu Mieroszewskich, gdzie można zobaczyć nową wystawę zatytułowaną Zimowy pejzaż z aniołami. Mamy nadzieję, że pozwoli ona Państwu uwierzyć, że zima może być kolorowa. Wystawę można zwiedzać do 8 stycznia 2023 r. Anioły, które znalazły chwilę żeby nas odwiedzić pochodzą z kolekcji Pana Marcina Mikołajczyka. Zimowe pejzaże  tworzą obrazy będące w zbiorach Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, któremu jesteśmy wdzięczni za wypożyczenie prac autorstwa Wacława Pileckiego, Zygmunta Szczagiela, Jana Cichego, Adama Niepielskiego, Michała Nawrota oraz Bronisława Jarczoka. Obrazy Tadeusza Kościucha, Adama Śmietany i Aleksandra Żywieckiego pochodzą ze zbiorów Muzeum Zagłębia.

Serdecznie zapraszamy!

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY