"Karnawał Wenecki w Będzinie. Wystawa kostiumów autorskich Beaty i Bożeny Wielopolskich" - relacja z wernisażu wystawy

Pracownicy Muzeum Zagłębia wraz z Dyrekcją zapraszają do Pałacu Mieroszewskich na wystawę pt. "Karnawał Wenecki w Będzinie. Wystawa kostiumów autorskich Beaty i Bożeny Wielopolskich" ( http://www.venetianmagic.com/ ).

Prezentacja obejmuje 36 kostiumów zainspirowanych współczesnym karnawałem weneckim, pochodzących z pięciokrotnie większej prywatnej kolekcji obu autorek. Są tutaj kostiumy zarówno Dam i jak i Dożów, kostiumy symboliczne takie jak Meduzy czy Requiem oraz cała sala poświęcona Arlekinom pt.  "Świat okiem Arlekina. Komedia nie-ludzka", w której autorki prezentują swoją wizję postaci pierwotnie wywodzącej się z commedia dell'arte. Historia tej kolekcji sięga roku 1996, kiedy to Beata i Bożena Wielopolskie po raz pierwszy uczestniczyły w karnawale weneckim. W 2001 oraz 2007 roku, niektóre z tych kostiumów ponownie zwróciły na siebie uwagę międzynarodowych mediów w samej Wenecji.

Scenografia wystawy została zaprojektowana w taki sposób, aby widz choć na chwilę mógł się przenieść na Plac św. Marka oraz sąsiadującą z nim piazzetta, która otwiera się na wody laguny. To właśnie tu, odkąd wznowiono tradycję karnawału weneckiego w ostatnim kwartale XX w. prezentują się najciekawsze kostiumy i maski, rok w rok specjalnie kreowane w tym celu.

Tekst: Beata Wielopolska