85 rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 2024 roku upływa 85 lat od wybuchu II wojny światowej. Ten czas utwierdził społeczeństwa w przekonaniu, że była to pierwsza wojna o charakterze totalnym, w której oprócz starć regularnych oddziałów wojsk agresorzy dopuścili się potwornych zbrodni na ludności cywilnej.

Obchody rocznicowe to oddanie czci i szacunku wszystkim pomordowanym i bohaterom walczącym o  wolność naszej Ojczyzny. Dzięki nim możemy dzisiaj realizować własne plany i marzenia patrząc z nadzieją w przyszłość. Jednak nie wolno zapominać o czasie minionym i przekazaniu młodszym pokoleniom prawdy o okupacji niemieckiej, która przyniosła cierpienie i śmierć. Dlatego edukacja ma duże znaczenie w zapobieganiu kolejnych tragedii. W tym kontekście została zorganizowana przez Muzeum Zagłębia wystawa „Będzin w ogniu wojny – wystawa czasowa z katalogiem”. Ekspozycja opowiada o Będzinie podczas działań wojennych. W wielu wątkach jest to historia odkryta na nowo, jak walka o wolność będzińskich harcerzy czy przygotowania do akcji „Burza” w 1944 roku. Na wystawie zostali przedstawieni będzińscy żołnierze, a także cywile walczący o Ojczyznę w różny sposób i na różnych frontach. Są oni symbolem heroizmu wszystkich będzinian, którzy starali się pokonać wroga.

Na ekspozycji prezentowane są archiwalne fotografie oraz zabytki z okresu okupacji niemieckiej.  Całość w ciekawej aranżacji pozwala na zadumę i refleksje. Do wystawy została wydana publikacja pod tym samym tytułem, którą można pozyskać bezpłatnie po obejrzeniu ekspozycji dzięki dofinansowaniu ze środków Biura „Niepodległa”  w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta do zamku będzińskiego na wystawę o Bendsburgu (nazwa miasta z czasów okupacji niemieckiej), ponieważ świadomość i pamięć dziejowa to skuteczna tarcza przeciw niebezpieczeństwu kolejnego konfliktu zbrojnego.

Do wystawy zostały zaplanowane wydarzenia. Pierwsze z nich to „Spacer pamięci” po będzińskich Miejscach Pamięci, który odbędzie się 28 września. Szczegóły będą podane na muzealnym fanpagu i w Aktualnościach Będzińskich.

WSTĘP NA WYSTAWĘ JEST BEZPŁATNY, Zamek - Będzin