Zakończono remont blankowania baszty

Dobiegły końca prace prowadzone na murach blankowania okrągłej baszty na będzińskim zamku, które miały na celu ich zabezpieczenie i odrestaurowanie. 5 listopada odbył się końcowy odbiór techniczny oraz konserwatorski prac.

Zabytki w naszym mieście stanowią unikatową atrakcję historyczną, kulturową i turystyczną, są bezcennym dobrem, o które należy bezwzględnie dbać – uważa Łukasz Komoniewski, Prezydent Miasta Będzina. Niewątpliwie zamek stanowi najcenniejszą perełkę, wymagającą kosztownych prac konserwatorskich, które są przez nas na bieżąco realizowane – dodaje Prezydent. Udało nam się zakończyć remont i konserwację murów blankowania baszty, obejmujące m.in. prace przy elewacji blankowania baszty oraz części kamiennego podestu pieszego w grubości murów zewnętrznych, czyszczenie i wzmocnienie poszczególnych elementów budowli. Koszt tej inwestycji to ponad 260.000 zł. Zaraz po zakończeniu powyższych prac rozpoczęliśmy kolejny etap renowacji związany z remontem północno-wschodniego narożnika muru zamku. Prace te będą kontynuowane również w przyszłym roku.

Odnowiona baszta jest już dostępna dla zwiedzających, zapraszamy do obejrzenia efektów prac codziennie, z wyjątkiem poniedziałków. Dniem, w którym można zwiedzić zamek bezpłatnie jest wtorek.