„Gdzie duch spotyka się z przestrzenią” – EDD 2016

„Gdzie duch spotyka się z przestrzenią” – EDD 2016

Corocznie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w muzeach organizowane są zajęcia i spotkania, mające na celu odkrywanie duchowego i kulturowego bogactwa własnego regionu oraz poznawanie wartości związanych z lokalną historią, tradycją i kulturą.

W ostatnią sobotę Muzeum Zagłębia, zgodnie z hasłem tegorocznej, 24. edycji  - „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią”,  zaproponowało uczestnikom prelekcję nt. najstarszych kościółków romańskich w naszym regionie oraz spacer historyczny, w czasie którego odwiedziliśmy miejsca związane z judaizmem i wyznaniami chrześcijańskimi, praktykowanymi w ciągu wieków przez mieszkańców Będzina. Jest nam niezmiernie miło,  iż pomimo pochmurnej pogody i dość intensywnych opadów deszczu znalazła się niewielka grupa miłośników lokalnej historii, która z zainteresowaniem wysłuchała prelekcji poświęconej historii kościołów św. Jana Chrzciciela w Siewierzu, św. Marcina  w Wojkowicach Kościelnych oraz rotundy im. św. Mikołaja w Cieszynie, po czym niezrażona niesprzyjającą aurą, „uzbrojona” w parasole, specjalnie opracowane karty aktywnego zwiedzania i dobry nastrój wyruszyła na spotkanie z będzińskimi zabytkami.

Na początku odwiedziliśmy miejsce, w którym stała niegdyś spalona przez hitlerowców synagoga będzińska. Następnie, dzięki uprzejmości ks. Andrzeja Stępnia,  mieliśmy okazję podziwiać przepiękne, zabytkowe wnętrze kościoła Świętej Trójcy. Poznaliśmy też jego ciekawa historię.  W pobliżu kirkutu – na który nie wchodziliśmy ze względu na szabat- przedstawione zostały żydowskie zwyczaje pogrzebowe. Omówiono również  napisy i symbole pojawiające się na macewach. Kolejny punkt na trasie naszej wycieczki, którego nie sposób pominąć, to kościół św. Tomasza Becketa i cmentarz katolicki, gdzie odszukaliśmy najstarsze, zabytkowe nagrobki. Na koniec w domu modlitwy „Mizrachi” przybliżona została historia obiektu oraz najważniejsze wątki związane z kalendarzem żydowskim, świętami  i życiem codziennym żydowskiej społeczności Będzina. Tam też rozstrzygnięty został konkurs związany z omawianą problematyką. W drodze losowania wyłoniono dwóch zwycięzców, którzy otrzymali nagrody książkowe.

Poznawanie lokalnego dziedzictwa okazało się tak pasjonujące, że spotkanie planowane początkowo na 3 godziny wydłużyło się do 4 godzin.

Za rok kolejna, 25. edycja EDD, na którą już dzisiaj serdecznie zapraszamy.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY