Zabytek miesiąca

Prezentowany zabytek miesiąca to będący w zbiorach Muzeum Zagłębia  w Będzinie jatagan turecki, pochodzący z 1 połowy XIX wieku. Na co dzień można go oglądać w Zamku na wystawie stałej pt. „Dawna broń”.   Jatagan stanowi przykład broni tureckiej i arabskiej, która rozpowszechniła się również wśród bałkańskich Słowian. Jest on jednosieczną bronią białą  o długości około 70 cm. Ostrze jatagana posiada podwójną krzywiznę  i charakterystyczną rękojeść. Na szczególną uwagę przy tej broni zasługuje jej doskonałe wyważenie i dostosowanie do cięcia. A także fakt, iż w odróżnieniu od szabli, ostrze tej broni znajduje się od strony wklęsłej. Te wszystkie cechy czynią  z niej broń niezwykle funkcjonalną. W Polsce jatagan był bronią raczej mało znaną  i najczęściej pełnił funkcję trofeów wojennych.

Egzemplarz znajdujący się w zbiorach Działu Broni i Uzbrojenia Ochronnego Muzeum Zagłębia w Będzinie posiada ślady po inkrustacji srebrem, a także liczne motywy dekoracyjne i napisy. Rękojeść jatagana posiada okładziny z kości polerowanej, które przechodzą u góry w charakterystyczne uszy. Przy głowni rękojeść wykończona została metalowym pierścieniem wykonanym z cyny (reparacja).  Pochwa wykonana jest z drewna obitego blachą mosiężną z trybowaną dekoracją w poprzeczne pasy, kraty i woluty. Kompozycja podzielona została na siedem stref, z których cztery są trybowane w poziome pasy, a trzy w kratę  i w woluty. Długość całkowita jataganu będącego w zbiorach Muzeum Zagłębia wynosi 74 cm.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia całej kolekcji broni i uzbrojenia ochronnego na Zamku.