Projekt „Zapomniane i nieznane, poznajemy ginące zawody” – TKACTWO

Projekt „Zapomniane i nieznane, poznajemy ginące zawody” – TKACTWO

W marcu w Pałacu Mieroszewskich odbyły się pierwsze spotkania w ramach projektu etnograficznego „Zapomniane i nieznane, poznajemy ginące zawody”, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego.

Nowy projekt edukacyjny Muzeum Zagłębia w Będzinie, skierowany został do klas 5 i 6 szkół podstawowych oraz uczniów klas I, II gimnazjum z regionu Zagłębia Dąbrowskiego.  Celem spotkań jest popularyzowanie ginących rzemiosł w społeczeństwie, a w szczególności wśród młodzieży szkolnej oraz upowszechnianie tradycyjnych technik i wytworów rękodzieła artystycznego. Każde ze spotkań zrealizowanych w ramach projektu składać się będzie z dwóch kompatybilnych elementów: części teoretycznej  (w postaci prelekcji etnografa i prezentacji muzealiów ze zbiorów Muzeum Zagłębia w Będzinie) oraz części warsztatowej (podczas której uczestnicy będą się wcielać w rolę danego rzemieślnika).  

Podczas pierwszego spotkania uczniowie dowiedzieli się na czym polega tkactwo oraz jaka jest jego historia.  Tkactwo jako jedno z najstarszych zajęć ludności było powszechne w Zagłębiu Dąbrowskim do schyłku XIX w. Ośrodek będzińsko-siewierski oraz zawierciańsko-myszkowski należały do głównych ośrodków tkackich na obszarze dzisiejszego województwa śląskiego. W tkactwie ludowym podstawowymi surowcami były włókna naturalne: len i konopie oraz wełna. Podczas wizyty w „Izbie Zagłębiowskiej” (stałej wystawy etnograficznej) uczniowie poznali  narzędzia do obróbki lnu (międlicę, grzebień, kołowrotek) oraz zasady działania pionowego warsztatu tkackiego. Natomiast w części warsztatowej wykonali tkaniny, według własnego projektu na specjalnie przygotowanych ramach tkackich. Wykonane własnoręcznie tkaniny uczestnicy zabrali ze sobą, na pamiątkę wspólnie spędzonego czasu. 

Spotkania prowadziła Anna Góra, etnograf, kustosz Muzeum Zagłębia w Będzinie, a wzięli w nich udział uczniowie Szkół Podstawowych w Sączowie, Sosnowcu, Dąbiu oraz Gimnazjum w Psarach.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY