Projekt „Zapomniane i nieznane, poznajemy ginące zawody” – PLECIONKARSTWO

Projekt „Zapomniane i nieznane, poznajemy ginące zawody” – PLECIONKARSTWO

W maju w Pałacu Mieroszewskich odbyło się trzecie spotkanie w ramach projektu „Zapomniane i nieznane” – poznajemy ginące zawody. Tym razem prezentowanym rzemiosłem było plecionkarstwo. 

Podczas krótkiej prelekcji uczniowie zostali zapoznani z historią plecionkarstwa, poznając tradycję polskiego wyplatania, bogactwo technik i różnorodność używanych materiałów.

Szczególnie interesujące było dla uczestników spotkanie z Bartoszem Gawlikiem, plastykiem Muzeum Zagłębia w Będzinie, który przybliżył tajniki tego ciekawego rzemiosła, zwracając także uwagę na jego rozwój i kondycję współcześnie. Dzięki zgromadzonej dokumentacji fotograficznej uczestnicy dowiedzieli się jak różnorodne formy artystyczne i użytkowe reprezentuje obecnie plecionkarstwo.  Z pośród prezentowanych form najwięcej emocji wzbudziła uwieczniona na fotografii piaskownica  z wikliny oraz wiklinowy koń, wykonane podczas „Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa”  w Nowym Tomyślu.  

W części warsztatowej uczniowie poznali podstawowe techniki plecenia oraz wykonali samodzielnie proste formy z wikliny - wiklinowe serduszka oraz wiklinowe bransoletki i „wianki”. Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem, a każdy z uczestników zakończył je z własnoręcznie zrobioną plecionką.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY