Środowe spotkania w Muzeum Zagłębia - 9.08.17

9 sierpnia miały miejsce kolejne środowe wakacyjne zajęcia w Muzeum Zagłębia.

Przybyłe dzieci powitali Kajko i Kokosz na wystawie czasowej, która przyjechała z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Po zapoznaniu się z losami dwóch dzielnych wojów księcia Mirmiła z komiksu Janusza Christy, zebrani podążyli na piętro pałacu, gdzie czekała ich kolejna porcja "nauki przez zabawę". Prezentacja komputerowa wyjaśniła im czym były średniowieczne grody, jak, kiedy i dlaczego je budowano, oraz co z nich pozostało, zarówno w terenie, jak i w sferze coraz żywszej w ostatnich latach tradycji "średniowiecznych grup rekonstrukcyjnych". Na koniec tej części zajęć w sali warsztatowej mogły zbudować własne Mirmiłowo z materiałów modelarskich dotowanych przez Oddział Górnośląski SNAP. Po zajęciach warsztatowych zaplanowano zwiedzanie ekspozycji zamkowej. W czasie zwiedzania wystawy „Dawna Broń” nasi goście zapoznali się z tajnikami broni białej i palnej. Dowiedzieli się, jak działały różne rodzaje strzelb i pistoletów – lontowe, kołowe, skałkowe czy kapiszonowe, jak ładowało się taraśnice a także poznali tajniki władania mieczem, rapierem i szablą. Duże wrażenie na uczestnikach zajęć wywarła również prezentowana w Zamku wystawa czasowa „Magiczny realizm". Zapraszamy w kolejną sierpniową środę.