Dzisiaj prezentujemy obiekt unikatowy na terenie Zagłębia Dąbrowskiego: XVIII-wieczny zespół pałacowo- parkowy w Będzinie. Piękny, barokowo-klasycystyczny Pałac Mieroszewskich w Gzichowie wzniesiono w I poł. XVIII jako siedzibę rodową Mieroszewskich. Mieroszewscy, herbu Ślepowron, wywodzili się z Mieroszowic w ziemi łęczyckiej.
W XV – XVI w osiedlili się na pograniczu małopolsko-śląskim. W ciągu kilkudziesięciu lat zgromadzili rozległe dobra w okolicy Mysłowic i w Gzichowie w Księstwie Siewierskim. Wzniesiony przez Kazimierza Mieroszewskiego pałac był budowlą nieco skromniejszą niż ta, którą możemy dzisiaj podziwiać – typowym późnobarokowym, piętrowym pałacem; dwutraktowym, z dachem typu polskiego i okazałym frontonem. Na przedpolu pałacu znajdował się rozległy podjazd prowadzący do głównego wejścia, a od strony zachodniej schodzący tarasowo w dół park. W parku umieszczono zachowane do dziś dwie barokowe rzeźby Bachusa i Flory. W ciągu wieków pałac był upiększany i rozbudowany stąd niejednolity charakter stylowy. W czasach Ludwiki Mieroszewskiej, na przełomie XVIII/XIX wieku został rozbudowany o jednotraktowe boczne skrzydła, a w I poł. XIX w., kiedy majątek po przedwczesnej śmierci Ludwiki przechodzi w ręce jej męża Wincentego Siemieńskiego, nastąpiła dalsza rozbudowa pałacu o dwie boczne oficyny, umieszczone po obu stronach podjazdu.
Od 1983 roku pałac jest siedzibą Muzeum Zagłębia w Będzinie. Można w nim zobaczyć wystawę wnętrz stylowych z XVIII - XIX w., najstarsze w regionie polichromie o tematyce świeckiej, stałą wystawę archeologiczną „W łużyckiej osadzie i średniowiecznym grodzie”, wystawę etnograficzną „Izba zagłębiowska”, a także różnotematyczne wystawy czasowe.
Zapraszamy do zwiedzania.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY