W ostatnią niedzielę czerwcową Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza do parku przy Pałacu Mieroszewskich, gdzie odbędzie się „VII Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła”.

Tradycyjnie prezentować się będą rękodzielnicy, rzemieślnicy i artyści ze swoimi wyrobami: ceramiką, biżuterią, tkaninami, malarstwem, rzeźbą, koronką, zabawkami wykonanymi ręcznie oraz wszelkimi innymi przedmiotami, które przygotowane rękami ludzkimi są jedyne i niepowtarzalne. Ponadto na Jarmarku znajdziemy także smaczne, zdrowe i ekologiczne produkty spożywcze.

Jak co roku dla przybyłych gości przewidziano szereg atrakcji. W malowniczym plenerze wśród kramów z rękodziełem, sztuką ludową i rzemiosłem odbędą się pokazy oraz warsztaty, podczas których będzie można nie tylko przyjrzeć się, jak powstają wyroby, ale również wziąć udział w interesujących warsztatach: garncarskich, bibułkarskich, wyplatania z łuby, zdobienia zabawki ludowej, wyrobu kwiatów z osiki, szycia szmacianych maskotek, czy wytwarzania gadżetów z drewna.

Ponadto dla małych i dużych gości Jarmarku zostanie przygotowana instalacja, w postaci olbrzymiej kanwy, na której z pomocą Żywej Pracowni wyhaftować będzie można kolorowe wzory inspirowane motywami z krakowskich strojów regionalnych. 

Podczas wydarzenia nie zabraknie także muzyki w wykonaniu zespołów folklorystycznych oraz dwóch zespołów folkowych: Chudoba oraz Słowianie.

Na zwiedzających czekać będzie także Pałac Mieroszewskich, gdzie oprócz wystaw stałych zaprezentowana zostanie ekspozycja czasowa zabawek ludowych pt. „Kolorowy świat zabawek” ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Założeniem organizatorów jest, aby Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła był imprezą łączącą pokolenia, zachęcającą do wspólnego spędzania czasu oraz wspierania rodzimej sztuki ludowej, rzemiosła artystycznego i produktów regionalnych. Ze względu na rodzinny charakter imprezy oraz niesłabnącą popularności organizatorzy podjęli decyzję o wykorzystaniu potencjału wydarzenia, podejmując współpracę z fundacją DKMS przy organizacji pierwszych Dni Dawcy Szpiku podczas „VII Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła”. Jest to akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. Tego rodzaju inicjatywa przyczyni się do rozpropagowania idei dawstwa szpiku, która może uratować życie niejednemu człowiekowi.

Patronat honorowy nad tegorocznym Jarmarkiem sprawuje Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski. Do pałacowego parku na „VII Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła” zapraszamy zatem 28 czerwca 2015 r. od godziny 11ºº do 20ºº.

 UWAGA Konkurs!
Na naszym fan page'u pojawił się konkurs w związku z VII Jarmarkiem Rzemiosła i Rękodzieła - zachęcamy do udzialu :) (Fan page Muzeum Zagłębia). Zapraszamy również do udziału w wydarzeniu (Wydarzenie na facebook'u).
Do zobaczenia na Jarmaku!

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY