„Jesienny podwieczorek z muzyką” w Pałacu Mieroszewskich.

„Jesienny podwieczorek z muzyką” w Pałacu Mieroszewskich.

W niedzielę 22 października, podczas koncertu z cyklu „Jesienny podwieczorek z muzyką”, w wyjątkowych wnętrzach Pałacu Mieroszewskich, licznie przybyli goście mogli wsłuchać się w polską klasykę z repertuaru: Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszko.

Nie brakowało także utworów, takich kompozytorów jak: Wolfgang Amadeusz Mozart, Siergiej Rachmaninov i Claude Debussy. Wszystkie interpretacje muzyczne, wykonał duet w składzie: Marcin Ciesielczuk – bas i Maciej Małolepszy – fortepian.  Koncert idealnie wpisał się w pogodową aurę, gdyż rozpoczął się od Preludium „Deszczowego” Des-dur op. 28 nr 15 Fryderyka Chopina. Jesienną melancholię ożywiły nieco dwa utwory wokalne w wykonaniu Marcina Ciesielczuka i przy akompaniamencie Macieja Małolepszego. Była to aria Leporella „Notte e giorno faticar” z I aktu opery „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Następnie zabrzmiał romans skomponowany przez Siergieja Rachmaninova – „My atdachniom” op. 26 nr 3. Tę część koncertu zakończył Nokturn Es-dur op. 9 nr 2 Fryderyka Chopina, którego spokój i czar otulił całą, wspaniałą publiczność koncertu.
Drugą część wieczoru otworzyło ekspresyjne wykonanie arii Masetta „Ho capito, signor, si” również z I aktu opery „Don Giovanni” Mozarta. Następnie przyszła kolej na pieśń „Narzeczony” autorstwa Fryderyka Chopina. Utrzymana w prostym rytmie ukraińskiej dumki, w której fortepian ilustrował całą opowieść i tworzył odpowiedni nastrój. Ostatnim śpiewanym utworem była ballada Stanisława Moniuszki pod tytułem „Korale”. Na zakończenie goście usłyszeli porywający Polonez A-dur op. 40 nr 1 Chopina. Oklaskom nadal nie było końca, tak więc na bis muzycy wykonali kojący utwór Claude’a Debussy’ego – „Petite suite” cz. 1 „En bateau” (Na statku), podczas którego faktycznie można było „odpłynąć”. Drugim bisem była dynamiczna powtórka z repertuaru Mozarta, w postaci arii Masetta.
Na kolejne muzyczne emocje i wzruszenia, zapraszamy Państwa już 19 listopada o godzinie 17:00.


Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY