2. Będziński Festiwal Fotografii – „Lotnicza Pasja” za nami

2. Będziński Festiwal Fotografii – „Lotnicza Pasja” za nami

W niedzielę 8 września przepiękne wnętrza Pałacu Mieroszewskich w Będzinie dosłownie uniosły się w niebo za sprawą 2. Będzińskiego Festiwalu Fotografii, którego tegoroczna edycja w całości poświęcona była lotniczej pasji.

Wydarzenie swoim honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski.

 

Na uczestników festiwalu czekała moc atrakcji – bezpłatne zwiedzanie wystawy fotografii lotniczej i modeli samolotów „Pod Niebem”, a także niezwykle ciekawe prelekcje zaproszonych gości specjalnych.

Dzień pełen lotniczych wrażeń rozpoczęła prelekcja Tomasza Woźniaka – fotografa, pasjonata fotografii lotniczej, który w zabawny sposób przybliżył temat tzw. spottingu czyli fotografowania samolotów w praktyce. Opowiedział jakiego sprzętu używa, gdzie robi zdjęcia samolotom i co jest potrzebne aby bezpiecznie fotografować nieopodal lotnisk.

Temat spottingu kontynuował kolejny gość – Piotr Adamczyk – na co dzień Public Relation Manager Katowice Airport, prywatnie miłośnik fotografii lotniczej. Jako pracownik lotniska w Pyrzowicach od prawie 10 lat organizuje sesje spotterskie dla każdego w tzw. strefie zastrzeżonej lotniska. Podczas prelekcji opowiedział o historii plane-spottingu, a także o samym lotnisku w Pyrzowicach – jego rozwoju, planach i bieżących inwestycjach.

Kolejne wystąpienie cieszyło się równie ogromnym zainteresowaniem – Kapitan Dariusz Kulik, autor kanału Turbulencja na portalu YouTube, zawodowo kapitan Airbusa A320 zachęcał odwiedzających do rozwijania swoich lotniczych pasji oraz przekonywał, że latanie jest niezwykle bezpieczne i nie należy się bać. W interesujący i ciekawy sposób przybliżył kulisy pracy kapitana dużego samolotu rejsowego, opowiadał zabawne anegdoty związane z zawodem pilota a także chętnie odpowiadał na różne pytania zebranych gości.

Podczas spotkania z Robertem Neumannem uczestnicy mogli poznać od kuchni specyfikę pracy pilota nieco mniejszego statku powietrznego jakim jest dron. Robert Neumann jako jedyny w Polsce operator drona i fotograf w jednym miał okazję wykonywać sesje fotograficzne z użyciem drona na 10 lotniskach komunikacyjnych w kraju. Zebrani mogli obejrzeć fragment bogatego dorobku fotograficznego oraz wysłuchać jak to jest robić zdjęcia „z lotu ptaka” stojąc twardo na ziemi.

Bogaty w lotnicze ciekawostki program 2. Będzińskiego Festiwalu Fotografii zamknęła prelekcja Bartosza Bery, który zaprezentował niezwykle ciekawe zdjęcia wykonane metodą „air to air” czyli robienia zdjęć samolotom czy śmigłowcom z pokładu innego samolotu. Okraszona niezwykłym humorem prezentacja zapewne na długo pozostanie w pamięci wszystkim uczestnikom festiwalu.

Podczas całego dnia wśród odwiedzających rozlosowano kilkadziesiąt nagród i upominków przekazanych przez prelegentów i gości, między innymi zdjęcia autorstwa Tomasza Woźniaka, Roberta Neumanna czy Bartosza Bery, modele samolotów do sklejania, gadżety ufundowane przez Urząd Miejski w Będzinie, Muzeum Zagłębia w Będzinie, Katowice Airport czy Dariusza Kulika i kanał Turbulencja.

2. Będziński Festiwal Fotografii „Lotnicza Pasja” cieszył się ogromnym zainteresowaniem, mamy nadzieję że ten dzień pozostanie długo w pamięci wszystkich obecnych, dziękujemy za niezwykle liczne przybycie i wspaniałą atmosferę.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY