90. rocznica urodzin Antoniego Boratyńskiego

Antoni Boratyński - wybitny grafik, malarz, ilustrator. Gdyby żył dziś, świętowałby urodziny po raz dziewięćdziesiąty. Przyszedł na świat 16 kwietnia 1930 r. w Garwolinie. W latach 1950 - 1951 studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, następnie w latach 1951 - 1956 kontynuował naukę w Budapeszcie - Węgierska Akademia Sztuki (Magyar Képzőművészeti Főiskola) - gdzie obronił dyplom na Wydziale Grafiki w pracowni György’a Konecznego.

Jego zainteresowania dotyczyły grafiki użytkowej i warsztatowej, a także malarstwa oraz rysunku. Był artystą niezwykle wszechstronnym, o czym świadczy członkostwo w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Drzeworytników XYLON w Szwajcarii. Prace Antoniego Boratyńskiego są bliskie i dobrze znane większości z nas, bowiem szczególne miejsce w jego dorobku artystycznym zajmuje ilustracja książkowa. Współpracował z wieloma wydawnictwami, wśród których należy wymienić Iskry, Naszą Księgarnię, Ludową Spółdzielnię Wydawniczą czy Glob. Antoni Boratyński był jednym z twórców tzw. polskiej szkoły ilustracji. Jego prace zdobiły książki wydawane w trzydziestu dwóch krajach - w Chinach, Japonii, Korei, w Australii i Brazylii oraz w większości krajów europejskich. Zilustrował utwory Mickiewicza, Leśmiana, Gałczyńskiego, a także zbiór baśni pisarzy polskich.

Prezentował swoje prace na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych, w kraju oraz poza jego granicami. Jego dorobek artystyczny jest imponujący. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, między innymi srebrny medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Edytorskiej IBA, Lipsk 1965 r., brązowy medal oraz wyróżnienie na Międzynarodowych Targach Książki w Lipsku w roku 1968 i 1969. Dwukrotnie został wyróżniony nagrodą "Premio Europeo", w 1977 r. i w 1981 r. Otrzymał I nagrodę na Międzynarodowej Wystawie Drzeworytu i Linorytu XYLON, Wiedeń 1982 oraz I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie im. J. Spychalskiego, Poznań 1983.Wśród licznych osiągnięć nie można pominąć Złotego Jabłka BIB 87 na Międzynarodowym Biennale Ilustracji, Bratysława 1987 oraz I nagrody w Międzynarodowym konkursie na ilustracje do "Biblii dla dzieci", organizowanym przez Instytut Interdyscyplinarnej Promocji Kultury, Hamburg 1992. Antoni Boratyński otrzymał także wiele nagród i wyróżnień Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w konkursach na najlepiej wydaną książkę roku.(Najpiękniejsze książki roku -1977 i 1987). Został uhonorowany Nagrodą Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży (1976), oraz austriacką nagrodą roku dla najlepszego ilustratora (1996). W 1978 roku został wpisany na międzynarodową Honorową Listę im. H.Ch. Andersena sporządzaną dla kategorii autor, ilustrator, tłumacz, na którą trafiają najlepsze publikacje dla dzieci i młodzieży.

Antoni Boratyński zmarł 7 maja 2015 roku w wieku 85 lat.
Był artystą niezwykłym, obdarzonym ogromnym talentem, doskonałym warsztatowo, pełnym kreatywnej wyobraźni. Tworzył prace ponadczasowe i uniwersalne. Jego dzieła kształtowały wrażliwość kilku pokoleń młodych odbiorców. Był autorem ilustracji, które intrygowały, fascynowały, budziły niepokój i ciekawość, zapadały w pamięć. Jego obrazy zapraszały do świata baśni, zachęcały, by otworzyć książkę i wyruszyć w podróż do krainy wyobraźni.

Opisy zdjęć:
Okładka książki autorstwa Antoniego Boratyńskiego: Michael Ende, Niekończąca się historia, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 1986. Źródło: www.furgaleria.pl

Antoni Boratyński. Źródło: https://lubimyczytać.pl

 

  

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY