Jubileusz 30-lecia pracy twórczej Pani Zofii Cencek

Dzisiaj o godz. 17.00 w Pałacu Mieroszewskich Artystka obchodziła swoje 30-letnie Artystyczne Gody.

Zofia Cencek jest rodowitą Sosnowiczanką. Zawodowo była związana ze szkolnictwem. Prowadziła drużynę harcerską i kółko teatralne, na którym prezentowała swoją twórczość poetycką i układała scenariusze na potrzeby szkolne. Obecnie, będąc na emeryturze, powróciła do twórczości literackiej dzieląc się poetycko radościami i smutkami życia codziennego.  Od stycznia 2011 roku pełni funkcję Kierownika Sekcji Literackiej w Stowarzyszeniu Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego.

Drugą pasją, którą zajmuje się Jubilatka, jest haftowanie. Jest to dość czasochłonna forma wypowiedzi artystycznej i wymagająca wiele cierpliwości. „Malowane igłą” obrazy prezentowane były na licznych wystawach i brały udział w konkursach.

Jest laureatką wielu konkursów literackich i hafciarskich. Otrzymała srebrne pióro w konkursie literackim XXII Sejmiku Poetyckiego „Pod Diablą Górą”, wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Zawiszy Czarnego,  wyróżnienie w VIII konkursie Rękodzieła Artystycznego – „Folklorjada Jurajska”. To tylko kilka z przykładów aktywności literacko-hafciarskiej.

Na dzisiejszym spotkaniu mogliśmy obejrzeć 10 haftowanych obrazów prezentowanych na Sali wodzów antycznych i w holu pałacu oraz wysłuchać poezji Pani Zofii. Oprawę muzyczną przygotował zespół „Co nam w duszy gra”.  

Na uroczystości obecny był także Poseł na Sejm RP, Pan Rafał Adamczyk, który wręczył Pani Zofii odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Życzymy Jubilatce czerpania radości z tworzenia kolejnych obrazów i dzielenia się swoją wrażliwością za pomocą słowa pisanego.

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY