Zapraszamy bardzo serdecznie na jutrzejsze wydarzenie poetycko-muzyczne poświęcone papieżowi Janowi Pawłowi II. Na scenie będziemy mogli usłyszeć zagłębiowskiego poetę, pieśniarza i barda – Zbigniewa Tepera, twórcę wielu projektów kulturalnych realizowanych dla Miasta Sosnowca oraz dla miast Zagłębia Dąbrowskiego. Swoje wiersze zaprezentują poeci Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego w składzie Krystyna Borkowska, Jolanta Leks – Bugajska,  Zofia Cencek, Maria Herman, Wanda  Halina Kusztyb, Jerzy Georg Lewestam, Teresa Orłowska i Jolanta Wychowaniec.

Kilka słów o Artyście

Zbigniew Teper debiutował w 1985 roku zeszytem literackim „Nie wypuszczajcie papug za dnia” wydanym przez Klub Studencki AKANT Uniwersytetu Śląskiego. Wydał również „Wichry i piosenki” - zbiór utworów poetyckich na orkiestrę i pióro, dwie płyty z autorskimi kompozycjami „Magiel czasu” oraz „Pieśni mojego Zagłębia” na której znajduje się czternaście utworów napisanych i skomponowanych dla siedmiu miast Zagłębia Dąbrowskiego. Występował przy swoich i wspólnych projektach m.in. z takimi artystami i zespołami jak : Elżbieta Adamiak, Mirosław Czyżykiewicz, Jacek Stęszewski, Emilian Kamiński, Jan Nowicki, Chór cerkiewny „OKTOICH”, Zespół „Krakowskie trio stroikowe”. Współpracował ze „Śląską Piwnicą Artycha”. Autor cyklicznych koncertów: „Retoryka czterech kultur” oraz programów „Retoryka na językach” w najlepszych tłumaczeniach na kilkanaście języków świata. Jest również autorem corocznych koncertów zatytułowanych „Zagłębiowski Wieczór Bardów STATECZEK”.

W roku 2017 na wniosek Prezydenta Miasta Sosnowca został uhonorowany Nagrodą Miasta Sosnowca za upowszechnianie i ochronę kultury. W ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zrealizował cykl filmów poświęconych miastom Zagłębia Dąbrowskiego pod tytułem „Orzeł w koronie – Zagłębie Dąbrowskie”. Obecnie występuje indywidualnie oraz ze swoim zespołem „Do trzech razy sztuka”..

Jego poezję tłumaczono na kilkanaście języków świata.

(fot. Facebook/Zbigniew Teper)