W tym cyklu prezentujemy Państwu zakłady fotograficzne działające na terenie Zagłębia pod koniec XIX i na początku XX wieku. Wspólna wycieczka w czasie zaczyna się w latach 60. XIX w., ponieważ wtedy w naszym kraju zostały odnotowane pierwsze zakłady fotograficzne, a tam gdzie jeszcze ich nie było docierali fotografowie wędrowni. Na terenie Zagłębia wiele zakładów działało bardzo krótko, dlatego nie zachowały się o nich konkretne informacje, ale były też firmy, które zdobyły renomę i przez lata skutecznie walczyły o tzw. palmę pierwszeństwa z konkurentami.

Jednym z takich zakładów fotograficznych było atelier Braci Altman - Bronisława i Stanisława otwarte w 1899 roku w Sosnowcu z siedzibą na wprost wybudowanego w 1859 roku budynku dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Drugi zakład Altmanów mieścił się w Będzinie przy ulicy Słowiańskiej. Będzińską pracownię prowadził Stanisław, a sosnowiecką Bronisław. Firma fotograficzna wykonywała nie tylko zdjęcia portretowe, ale też dokumentowała obiekty industrialne i życie zawodowe Zagłębiaków. Mimo dużej konkurencji, zdjęcia Altmanów cieszyły się ogromnym uznaniem, ponieważ cechowała je wysoka jakość oraz świetna kompozycja. Pracownie Braci Altman funkcjonowały do wybuchu II wojny światowej. Niestety Stanisław (Rachmil Szulim) i Bronisław (Berek) nie przeżyli Holokaustu, jak większość ich bliskich.
W galerii prezentujemy kilka przykładów zdjęć wykonanych przez zakłady fotograficzne Braci Altman. Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Zagłębia w Będzinie.

1
Fot. Altman, Stefan Gdesz, format gabinetowy, początek XX w. Ze zbiorów Muzeum Zagłębia w Będzinie

2
Fot. Altman, Wiktoria Gdesz, format gabinetowy, początek XX w. Ze zbiorów Muzeum Zagłębia w Będzinie