19 lutego została otwarta nowa wystawa w Muzeum Zagłębia w Będzinie „Pieniądz w Polsce. Od czasów Kazimierza Wielkiego do współczesności”, na której można zapoznać się z historią pieniądza w naszym kraju. Zwiedzający dowiedzą się, ile w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze, kosztowałby obiad Władysława Jagiełły i jakie były wówczas zarobki.

Na wystawie można zobaczyć kilka cennych monet z XVII i XIX wieku, banknoty zaborców, pieniądz zastępczy z okresu I wojny światowej i pieniądze II RP, jak również monety okolicznościowe i obiegowe z XX i XXI wieku bite z miedzioniklu i nordic gold. Na wystawie poza monetami i banknotami, znajduje się także stanowisko mincerza, który w średniowieczu nie tylko wyrabiał monety, ale także pełnił funkcję urzędnika królewskiego.

Serdecznie zapraszamy na wystawę. Dla pierwszych 50 osób, które odwiedzą nas w Pałacu Mieroszewskich w najbliższy weekend (20 -21 lutego), czeka wybita pamiątkowa moneta wykonana na naszym stanowisku mincerza.

Wystawa będzie czynna do 11 kwietnia.