W sobotę 13 września zapraszamy do Pałacu  Mieroszewskich w Będzinie, gdzie w godz. 11:00- 13:30 odbędzie się prelekcja nt. zabytków hydrotechnicznych z terenu Zagłębia Dąbrowskiego i obszarów ościennych.

Zostaną zaprezentowane bardzo ciekawe litografie z lat 30 XIX w. archiwalne zdjęcia m.in. zespołu drewnianych młynów wodnych w okolicach Lelowa, młynów wodnych na Białej Przemszy, walcowni w Sławkowie i wielu innych zabytków hydrotechnicznych. Spotkanie będzie okazją, żeby zapoznać się również z działaniem młyna wodnego- zostaną zaprezentowane zdjęcia z wnętrza, oprzyrządowanie oraz schematy przedstawiające działanie młyna.

Po prelekcji uczestnicy wezmą udział w historycznym spacerze po Wzgórzu Zamkowym w Będzinie. Znajduje się tam wiele interesujących obiektów historycznych. Trasa wycieczki będzie biegła w pobliżu zrekonstruowanych niedawno półziemianek i wału wczesnośredniowiecznego grodziska , w okolicach tzw. "miejsc magicznych", gdzie prowadzący opowie różne ciekawe historie związane z nazwą poszczególnych "magicznych kręgów". Na koniec będzie można zwiedzić Będzińskie Podziemia. Poznamy historię powstania schronów przeciwlotniczych z czasów II wojny światowej oraz różne ciekawostki związane z obiektem.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!