Zawarcie umowy współpracy między Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie a Muzeum Zagłębia w Będzinie ma na celu doprowadzić do udostępnienia w przestrzeni Internetowej dziedzictwa kulturowego Żydów z regionu Zagłębia.

W początkowej fazie pracy kustoszka Małgorzata Hałasik opracowała zbiory pod względem merytorycznym i metadanych. Większą część kolekcji, która zostanie zaprezentowana szerokiej widowni stanowi malarstwo i grafiki będzińskiego artysty Samuela Cyglera (1898-1945).

Następnym etapem prac była digitalizacja zbiorów, którą przeprowadził pracownik POLIN w naszej instytucji. Proces digitalizacji jest kluczowym aspektem udostępnienia obiektów poprzez umieszczanie ich opisów oraz cyfrowych odwzorowań w sieci. Temat ten ma również kontekst unijny w postaci inicjatywy organów Unii Europejskiej w sprawie digitalizacji, udostępniania dorobku kulturowego w Internecie oraz ochrony zasobów cyfrowych. Inicjatywa ta wpisuje się w podejmowane już od kilku lat działania, będące odpowiedzią na postulaty w sprawie budowania społeczeństwa informacyjnego, i zapobiegania wykluczeniu cyfrowemu w dobie postępu technologicznego oraz stale zwiększającego się dostępu do Internetu.

Dalsze prace będzie prowadziło Muzeum POLIN, które stworzy domenę publiczną i zbiory wielu polskich muzeów, w tym będzińskie, będą dostępne szerokiej widowni w wersji cyfrowej, o czym również Państwa poinformujemy.

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY