Pobierz regulamin zwiedzania Podziemi Będzińskich (plik PDF).

Podziemia Będzińskie będą udostępnione do zwiedzania przez cały tydzień
wyłącznie po uprzednim umówieniu telefonicznym pod numerami telefonów:
Od poniedziałku do piątku pod numerem 32 267 77 07
W soboty i niedziele pod numerem 32 267 47 31

Aby zapewnić Państwu komfort i umożliwić sprawne zwiedzanie Podziemi proponujemy wcześniejsze ustalenie terminu zwiedzania dzwoniąc na podane powyżej numery kontaktowe.

ZAPRASZAMY DO ZWIEDZANIA

Muzeum Zagłębia zaprasza do Podziemi Będzińskich na nową wystawę pt. „Cykliści: sympatycy, pasjonaci, mistrzowie”.

Pochodzi ona z Domu Spotkań z Historią w Warszawie i będzie eksponowana od 10 lutego do 31 marca 2016 r.Wystawa opowiada o tym, jak rower z ekskluzywnego wynalazku stał się nierozerwalną częścią miejskiego i wiejskiego krajobrazu. Na ponad dwudziestu wielkoformatowych planszach eksponowanych jest kilkadziesiąt zdjęć pochodzących z okresu od 2 połowy XIX wieku po rok 1989, reprodukowanych wraz z rysunkami oraz opisami zaczerpniętymi z czasopism tematycznych (np. „Cyklista”, „Przegląd Sportowy”) i okolicznościowych broszur.Istotą ekspozycji jest pokazanie historii sportu rowerowego z różnych perspektyw; zmieniających się na przestrzeni prawie stu lat kształtów i ról oraz zastosowań roweru. To z jednej strony prezentacja różnorakich odmian i „mutacji” tego urządzenia – od zabawnego bicykla czy welocypeda, poprzez wersje towarzyskie, a także bezprecedensowe: rower-samolot, trycykl (rower-drukarnia uliczna); z drugiej strony pokazanie sylwetek jego użytkowników – mistrzów (m.in. Feliks Więcek – zwycięzca Pierwszego Wyścigu Dookoła Polski, Feliks Rawski - Mistrz Jazdy Królestwa Polskiego) i sympatyków,a także popularnych miejsc do uprawiania tego sportu (np. tor wyścigowy na Dynasach). Wynalazki rowerowe, historie mistrzów i miłośników kolarstwa, najważniejsze wyścigi, wycieczki krajoznawcze i dalekie podróże – to tylko niektóre z tematów prezentowanych fotografii. Opowieść uzupełniają teksty źródłowe z epoki, które w humorystyczny sposób oddają jej atmosferę.

Serdecznie zapraszamy do Podziemi Będzińskich.

Muzeum Zagłębia w Będzinie zainspirowane nadchodzącą porą roku, prezentuje nową wystawę czasową „Niegdysiejsze śniegi. Zima w metropoliach”.  

Ekspozycja została wypożyczona z Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Będzie ją można oglądać w Podziemiach Będzińskich do połowy stycznia 2016 r.
Wystawa przywołuje zwyczaje i atmosferę Świąt Bożego Narodzenia w wielkich światowych metropoliach w pierwszej połowie XX wieku.  Momenty uchwycone na fotografiach, choć w mroźnej aurze, wywołują ciepłe skojarzenia -  dziecięcych zabaw na lodowisku, prezentów gwiazdkowych,  śnieżnych psot i figli nierozerwalnie związanych ze Świętami.   
Ekspozycja przedstawiająca widoki z Warszawy, Wiednia, Berlina, Londynu, Paryża i Nowego Jorku, przekonuje odbiorcę, że bez względu na czasy, zwyczaje, mody i obrzędy wyjątkowy nastrój tego czasu oraz towarzyszące mu emocje pozostają wciąż te same.
Ujęta w kadrach atmosfera, poprzez swą wyjątkowość i magię, emanuje intensywnym blaskiem. Negując ograniczenia czasu i przestrzeni dostarcza wzruszeń każdemu z nas.   

Wystawę można zwiedzić bezpłatnie po uprzednim umówieniu telefonicznym pod nr tel. 32 267 77 07.   

Zapraszamy do oglądania wystawy czasowej pt. "Oczami wroga. Wrzesień '39 w fotografii niemieckiej i sowieckiej"

Jest to wystawa o tyle nietypowa, ponieważ ukazuje II wojnę światową widzianą od strony Niemiec i ZSRR. Nie ujrzymy więc chwały polskiego oręża, a wszechobecną propagandę dwóch głównych agresorów.
Zaczynając od zachodniego sąsiada Polski można śmiało stwierdzić, że głównym celem niemieckiej propagandy było wywołanie w swoim społeczeństwie entuzjazmu związanego z działaniami wojennymi. Starano się wywołać u Niemców poczucie słuszności wojny przeciwko Polsce i roztaczano wizję pewnego zwycięstwa. W czasie walk propaganda niemiecka, w zakresie informowania światowej opinii publicznej skupiała się na kwestii Blitzkriegu oraz tworzyła pojęcie wojny totalnej, w której ma uczestniczyć każdy obywatel III Rzeszy. Niemieckie jednostki propagandowe były zwartym prężnie działającym organizmem.
W ZSRR akcja propagandowa wobec II RP skupiła się na aspektach polityki narodowościowej Polski, którą sowiecka prasa polityczna określała jako nacjonalistyczną oraz na rozpadzie polskich sił zbrojnych i władzy, po pierwszych klęskach na froncie polsko-niemieckim. To wszystko sprowadzone zostało do następującego wniosku: rząd ZSRR nie miał innego wyjścia jak „interweniować” w Polsce i zapewnić ochronę białoruskiej
i ukraińskiej mniejszości oraz wyzwolić ją spod jarzma „nacjonalistycznej” Polski. Oficerowie polityczni Armii Czerwonej wobec  własnych żołnierzy mówili o wojnie rewolucyjnej, która była kolejnym  etapem rozszerzenia socjalizmu. Identyczne treści były przekazywane w państwach nie objętych działaniami wojennymi.
Natomiast poza działaniami propagandowymi toczyły się już mniej oficjalne rozmowy niemiecko-sowieckie dotyczące kwestii wcześniej ustalonych stref wpływów w Polsce. 21 września podpisano tajny protokół dotyczący przegrupowań wojsk zgodnie z postanowieniami tajnego protokołu z dnia
23 sierpnia 1939 roku. Na skutki tych postanowień nie trzeba było długo czekać…

Zapraszamy do oglądania wystawy czasowej pt. "Geologia w obiektywie"

Muzeum Zagłębia w Będzinie  oraz Państwowa Akademia Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie serdecznie zapraszają do zwiedzania nowej wystawy "Geologia w obiektywie". Ekspozycja prezentowana będzie od 15 maja 2015 roku w Podziemiach Będzińskich.
Na wystawie prezentowane są prace nagrodzone i wyróżnione w konkursie fotograficznym "Geologia w obiektywie" organizowanym przez PAN Muzeum Ziemi we wrześniu 2011 roku. Konkurs miał na celu zwrócenie uwagi na niezwykłe walory obiektów geologicznych w naszym kraju oraz związki geologii z życiem codziennym. Wyróżniono pięć kategorii tematycznych zaprezentowanych fotografii:

- Geoturystyka,
- Świat zaklęty w kamieniu,
- Współczesne procesy geologiczne,
- Górnictwo wczoraj i dziś oraz
- Geologia w wielkim mieście.

 

 

 

„Podziemia będzińskie – to niedokończony schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej”.

Będzińskie podziemia nazywane niesłusznie lochami, jak wynika z odnalezionych w Archiwum Państwowym w Katowicach zdjęć, są nieukończoną budową schronu przeciwlotniczego.
 
Jak wiele miast przemysłowych tego rejonu tak i Będzin był narażonym na naloty bombowe samolotów amerykańskich, brytyjskich oraz radzieckich. W lipcu i sierpniu 1943 oraz 1944 odbyło się kilka brytyjskich nalotów nocnych na Hutę „Bankową” i inne zakłady przemysłowe zlokalizowane w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej, ale najgłośniejszym i najbardziej niszczycielskim nalotem był nalot z lipca 1944 roku przeprowadzony przez amerykańską 8 armię powietrzną na nieco bardziej na wschód oddaloną rafinerię w Trzebini. Znacznie rzadziej naloty przeprowadzały bombowce radzieckie, ale w przyszłości wiele mogło się zmienić.

Wobec rosnącego zagrożenia Niemcy rozpoczęli drążenie schronów w rejonie Góry Zamkowej, które początkowo miały stanowić ochronę dla stacjonujących tu oddziałów wojskowych i administracji, a później także dla niemieckiej ludności cywilnej. Budowane obiekty były drążonymi w zboczu góry  sztolniami, z obudową w tym wypadku wyłącznie betonową, co było związane z brakami stali, tak potrzebnej III Rzeszy do produkcji uzbrojenia. Zastosowanie do ich budowy wyłącznie betonu niewątpliwie obniżało jego wytrzymałość a tym samym zastosowanie schronu do mniej ważniejszych zadań. Jednak w związku załamaniem się w styczniu 1945 roku frontu i zajęciem Będzina przez Armię Czerwoną prace przerwano i schron nigdy nie został ukończony. Jedynymi dotychczas znanymi dokumentami dotyczącymi przeznaczenia betonowych korytarzy pod Wzgórzem Zamkowym są fotografie znajdujące w zbiorach Archiwum Państwowego w Katowicach, do których dotarto w marcu 2010 roku.

Zdjęcia udostępnione przez Muzeum Zagłębia w Będzinie ze zbiorów Archiwum Państwowego w Katowicach

Zdjęcia przedstawiają najprawdopodobniej inspekcję tuneli lub częściowy odbiór robót i datowane są na koniec sierpnia 1944 roku. Ujęto na nich okolice wejścia do podziemnych sztolni, najprawdopodobniej od strony dzisiejszej Alei Kołłątaja. Wydarzenia będące świętem niemieckiej społeczności Będzina, zresztą wykorzystane zostało przez niemiecką propagandę, (o czym świadczą odnalezione zdjęcia oraz charakter uroczystości). Udział w niej wzięli najważniejsi przedstawiciele lokalnej, okupacyjnej nomenklatury: burmistrz miasta Będzina Hans Kowohl, Komisaryczny Prezydent Policji z Sosnowca SS – Standartenführer Alexander von Woedtke, Kreisleiter NSDAP Karl Rademacher a także inni, licznie przybyli goście. Na fotografii zobaczyć można również miejskiego inspektora budowlanego, nadzorującego przebieg prac.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY