29 czerwca 2014 r. w parku przy Pałacu Mieroszewskich odbył się „VI Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła”. W czasie imprezy ponad 120 wystawców - rzemieślników, rękodzielników i twórców z całej Polski zaprezentowało swoje wyroby.

Na malowniczych kramach ustawionych wśród parkowych alejek można było podziwiać m.in. biżuterię, wikliniarstwo, wyroby z ceramiki i szkła, koronki, hafty i rzeźbiarstwo.

Na stoiskach spożywczych uczestnicy mogli kupić wiele produktów wytwarzanych metodami tradycyjnymi - wędliny, sery, wypieki, wędzone ryby oraz tradycyjne napitki.

Goście VI Jarmarku chętnie korzystali z dodatkowych atrakcji przygotowanych przez organizatorów, m.in. z bogatej oferty warsztatów rękodzielniczych. Odbyły się warsztaty: wyplatania ze słomy i łubu, warsztaty garncarskie, wykonywania kwiatów z osiki, wyrobu drewnianych zabawek, malowania techniką kropkową, bibułkarstwa, zdobienia techniką decoupage oraz zdobienia pisanek technikami tradycyjnymi. Nie zapomniano też o najmłodszych uczestnikach imprezy, dla których członkowie Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin przygotowali różnego rodzaju gry i zabawy podwórkowe.

O godz. 12.00 otwarto dwie nowe ekspozycje muzealne: wystawę młynków do kawy „Młynki małe i duże” z prywatnej kolekcji Zbigniewa Niedbały oraz  wystawę czasową „Młyny zbożowe województwa śląskiego” - ze zbiorów Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.

Na Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła nie mogło zabraknąć muzyki ludowej. Uczestnicy mogli podziwiać występy zespołów folklorystycznych i kapel ludowych. Wystąpiły: Zespół Folklorystyczny "Nasz Gródków" z Psar, Zespół Śpiewaczo – Kabaretowy "Od - do" z Preczowa, Kapela Folklorystyczna "Komitywa" z Dąbrowy Górniczej, Zespół Śpiewaczy "Strzyżowiczanie" oraz Zespół Ziemi Będzińskiej. Z największym zainteresowaniem publiczności spotkały się występy zaproszonych przez organizatorów zespołów folkowych. Wystąpił zespół „Burjan”, który nawiązuje do muzyki łemkowskiej (członkowie zespołu pochodzą z Beskidu Niskiego) i „Hoverla” - polsko - ukraiński zespół folk – rokowy z Wrocławia, czerpiący muzyczne inspiracje z ukraińskiej, polskiej i łemkowskiej muzyki ludowej.

W czasie trwania „Jarmarku…” wśród wystawców, jak co roku ogłoszony został konkurs „O złoty cyganek”.  Laureaci otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe. Gran Prix  zdobyła Katarzyna Szopa - Witańska z Tychów za pracę „Świątynia w Paganie”  w technice tektografii.


Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY