„Dla podniesienia wspaniałości władzy królewskiej i utrwalenie jej po wieczne czasy. My Kazimierz z Bożej Łaski Król Polski …”
Zgodnie z przewodnim hasłem wakacyjnych warsztatów - „Odkrywamy ślady przeszłości”, jak też ze względu na przypadającą w tym roku 665 rocznicę lokacji Będzina na prawie magdeburskim, uczestnicy dzisiejszego spotkania odkrywali budowle i miejsca z czasów Kazimierza Wielkiego, które do dziś zachowały się w Będzinie.
W ciągu panowania tego naprawdę wielkiego władcy powstał w Będzinie murowany zamek, najstarsze mury kościoła św. Trójcy a także okazałe mury miejskie z dwoma bramami i kilkunastoma basztami. W czasie spaceru historycznego uczestnicy, w wieku od lat 6 do 88, dotarli też na Stary Rynek w Będzinie, gdzie odczytano co ciekawsze i bardziej znaczące fragmenty aktu lokacyjnego oraz pod pomnik nieopodal kościoła św. Trójcy postawiony w 700 rocznicę urodzin króla. Jak widać królowi Kazimierzowi Wielkiemu nasze miasto zawdzięcza naprawdę wiele. Spacer zakończono zajęciami plastycznymi, w trakcie których dzieci uczestniczące w spotkaniu starały się narysować Będzin za czasów ostatniego Piasta na tronie Polski.
Królu Kazimierzu - Pamiętamy!
W drugiej części spotkania uczestnicy warsztatów zwiedzili domu modlitwy „Mizrachi”.
https://muzeumzaglebia.pl/projekt-ogr%C3%B3d-sztuki/10-aktualno%C5%9Bci/2292-b%C4%99dzin-w-czasach-kazimierza-wielkiego#sigProIdb5baed21f5