Wczoraj dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie wzięły udział w zajęciach plastycznych „Malowanie na szkle”, w czasie których mogły nie tylko rozwijać swoje umiejętności plastyczne, ale też poznać bliżej dawną, trochę już zapomnianą, technikę malowania.

Malowanie na szkle to bardzo stara sztuka. Metodą tą zdobiono zarówno szkła użytkowe jak  i ozdobne – szklane tace, butelki, szklanki, wazony. Malowano też obrazki do powieszenia na ścianie. Pierwsze informacje o malowaniu na szkle w Polsce pochodzą już z XV w. W XVIII w. technika ta stopniowo rozpowszechniła się na wsi. Wieszane pod powałą izby szklane obrazki stanowiły ważny element dekoracji wnętrza. W trakcie zajęć dzieci  wykonały  obrazek przy użyciu specjalistycznych farb. Mimo, że sama technika wydaje się dość trudna, okazuje się, że przy odrobinie wyobraźni  i zachowaniu precyzji uczestnicy doskonale poradzili sobie z zadaniem. Powstałe na zajęciach prace zachwyciły wszystkich. Na pewno będą miłą pamiątką z naszego Muzeum. 

Zajęcia organizowane są w kilku wersjach, można malować na szkle, na porcelanie, na szklanych szybkach albo ozdobić formę przestrzenną, np. talerz czy szklankę. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z Działem Plastyczno – Wystawienniczym Muzeum Zagłębia pod nr tel. 32 267 77 07 wew. 22 lub Działem Edukacji 32 267 77 07 wew. 28. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY