Pobierz regulamin zwiedzania Podziemi Będzińskich (plik PDF).

Podziemia Będzińskie będą udostępnione do zwiedzania przez cały tydzień
wyłącznie po uprzednim umówieniu telefonicznym pod numerami telefonów:
Od poniedziałku do piątku pod numerem 32 267 77 07
W soboty i niedziele pod numerem 32 267 47 31

Aby zapewnić Państwu komfort i umożliwić sprawne zwiedzanie Podziemi proponujemy wcześniejsze ustalenie terminu zwiedzania dzwoniąc na podane powyżej numery kontaktowe.

ZAPRASZAMY DO ZWIEDZANIA

Muzeum Zagłębia zaprasza do Podziemi Będzińskich na nową wystawę pt. „Cykliści: sympatycy, pasjonaci, mistrzowie”.

Pochodzi ona z Domu Spotkań z Historią w Warszawie i będzie eksponowana od 10 lutego do 31 marca 2016 r.Wystawa opowiada o tym, jak rower z ekskluzywnego wynalazku stał się nierozerwalną częścią miejskiego i wiejskiego krajobrazu. Na ponad dwudziestu wielkoformatowych planszach eksponowanych jest kilkadziesiąt zdjęć pochodzących z okresu od 2 połowy XIX wieku po rok 1989, reprodukowanych wraz z rysunkami oraz opisami zaczerpniętymi z czasopism tematycznych (np. „Cyklista”, „Przegląd Sportowy”) i okolicznościowych broszur.Istotą ekspozycji jest pokazanie historii sportu rowerowego z różnych perspektyw; zmieniających się na przestrzeni prawie stu lat kształtów i ról oraz zastosowań roweru. To z jednej strony prezentacja różnorakich odmian i „mutacji” tego urządzenia – od zabawnego bicykla czy welocypeda, poprzez wersje towarzyskie, a także bezprecedensowe: rower-samolot, trycykl (rower-drukarnia uliczna); z drugiej strony pokazanie sylwetek jego użytkowników – mistrzów (m.in. Feliks Więcek – zwycięzca Pierwszego Wyścigu Dookoła Polski, Feliks Rawski - Mistrz Jazdy Królestwa Polskiego) i sympatyków,a także popularnych miejsc do uprawiania tego sportu (np. tor wyścigowy na Dynasach). Wynalazki rowerowe, historie mistrzów i miłośników kolarstwa, najważniejsze wyścigi, wycieczki krajoznawcze i dalekie podróże – to tylko niektóre z tematów prezentowanych fotografii. Opowieść uzupełniają teksty źródłowe z epoki, które w humorystyczny sposób oddają jej atmosferę.

Serdecznie zapraszamy do Podziemi Będzińskich.

Muzeum Zagłębia w Będzinie zainspirowane nadchodzącą porą roku, prezentuje nową wystawę czasową „Niegdysiejsze śniegi. Zima w metropoliach”.  

Ekspozycja została wypożyczona z Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Będzie ją można oglądać w Podziemiach Będzińskich do połowy stycznia 2016 r.
Wystawa przywołuje zwyczaje i atmosferę Świąt Bożego Narodzenia w wielkich światowych metropoliach w pierwszej połowie XX wieku.  Momenty uchwycone na fotografiach, choć w mroźnej aurze, wywołują ciepłe skojarzenia -  dziecięcych zabaw na lodowisku, prezentów gwiazdkowych,  śnieżnych psot i figli nierozerwalnie związanych ze Świętami.   
Ekspozycja przedstawiająca widoki z Warszawy, Wiednia, Berlina, Londynu, Paryża i Nowego Jorku, przekonuje odbiorcę, że bez względu na czasy, zwyczaje, mody i obrzędy wyjątkowy nastrój tego czasu oraz towarzyszące mu emocje pozostają wciąż te same.
Ujęta w kadrach atmosfera, poprzez swą wyjątkowość i magię, emanuje intensywnym blaskiem. Negując ograniczenia czasu i przestrzeni dostarcza wzruszeń każdemu z nas.   

Wystawę można zwiedzić bezpłatnie po uprzednim umówieniu telefonicznym pod nr tel. 32 267 77 07.   

Zapraszamy do oglądania wystawy czasowej pt. "Oczami wroga. Wrzesień '39 w fotografii niemieckiej i sowieckiej"

Jest to wystawa o tyle nietypowa, ponieważ ukazuje II wojnę światową widzianą od strony Niemiec i ZSRR. Nie ujrzymy więc chwały polskiego oręża, a wszechobecną propagandę dwóch głównych agresorów.
Zaczynając od zachodniego sąsiada Polski można śmiało stwierdzić, że głównym celem niemieckiej propagandy było wywołanie w swoim społeczeństwie entuzjazmu związanego z działaniami wojennymi. Starano się wywołać u Niemców poczucie słuszności wojny przeciwko Polsce i roztaczano wizję pewnego zwycięstwa. W czasie walk propaganda niemiecka, w zakresie informowania światowej opinii publicznej skupiała się na kwestii Blitzkriegu oraz tworzyła pojęcie wojny totalnej, w której ma uczestniczyć każdy obywatel III Rzeszy. Niemieckie jednostki propagandowe były zwartym prężnie działającym organizmem.
W ZSRR akcja propagandowa wobec II RP skupiła się na aspektach polityki narodowościowej Polski, którą sowiecka prasa polityczna określała jako nacjonalistyczną oraz na rozpadzie polskich sił zbrojnych i władzy, po pierwszych klęskach na froncie polsko-niemieckim. To wszystko sprowadzone zostało do następującego wniosku: rząd ZSRR nie miał innego wyjścia jak „interweniować” w Polsce i zapewnić ochronę białoruskiej
i ukraińskiej mniejszości oraz wyzwolić ją spod jarzma „nacjonalistycznej” Polski. Oficerowie polityczni Armii Czerwonej wobec  własnych żołnierzy mówili o wojnie rewolucyjnej, która była kolejnym  etapem rozszerzenia socjalizmu. Identyczne treści były przekazywane w państwach nie objętych działaniami wojennymi.
Natomiast poza działaniami propagandowymi toczyły się już mniej oficjalne rozmowy niemiecko-sowieckie dotyczące kwestii wcześniej ustalonych stref wpływów w Polsce. 21 września podpisano tajny protokół dotyczący przegrupowań wojsk zgodnie z postanowieniami tajnego protokołu z dnia
23 sierpnia 1939 roku. Na skutki tych postanowień nie trzeba było długo czekać…

Zapraszamy do oglądania wystawy czasowej pt. "Geologia w obiektywie"

Muzeum Zagłębia w Będzinie  oraz Państwowa Akademia Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie serdecznie zapraszają do zwiedzania nowej wystawy "Geologia w obiektywie". Ekspozycja prezentowana będzie od 15 maja 2015 roku w Podziemiach Będzińskich.
Na wystawie prezentowane są prace nagrodzone i wyróżnione w konkursie fotograficznym "Geologia w obiektywie" organizowanym przez PAN Muzeum Ziemi we wrześniu 2011 roku. Konkurs miał na celu zwrócenie uwagi na niezwykłe walory obiektów geologicznych w naszym kraju oraz związki geologii z życiem codziennym. Wyróżniono pięć kategorii tematycznych zaprezentowanych fotografii:

- Geoturystyka,
- Świat zaklęty w kamieniu,
- Współczesne procesy geologiczne,
- Górnictwo wczoraj i dziś oraz
- Geologia w wielkim mieście.

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY