Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski serdecznie zaprasza na wystawę „Zamki Pomorza, Warmii i Mazur w akwarelach Zbigniewa Szczepanka” ze zbiorów Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, która będzie prezentowana od 17 października do 9 grudnia b.r. w Pałacu Mieroszewskich.


Na ekspozycji można podziwiać przeważnie akwarele obrazujące zamki krzyżackie dominujące w krajobrazie pomorskim i warmińsko-mazurskim. Prace te powstały nieprzypadkowo, gdyż są to tereny bliskie artyście, który jest rodowitym gdynianinem. Uważny widz zobaczy nie tylko największe i najcenniejsze zamki, takie jak Malbork, Frombork czy Lidzbark Warmiński, ale też  mało znane oraz zapomniane  przykłady architektury obronnej.
Autor w swojej pracy twórczej używa techniki niezwykle trudnej, ale urokliwej, jaką jest akwarela. Franciszek Starowieyski uważał, że Zbigniew Szczepanek jest jednym z najwybitniejszych akwarelistów w Europie, podkreślając, iż Jego „ostre oko” potrafi znaleźć właściwą formę. Prezentowane  na ekspozycji akwarele powstawały w wyniku licznych podróży artysty po kraju. Uzupełnieniem pracy artystycznej Zbigniewa Szczepanka jest aspekt badawczy, dzięki któremu ogromną wartością merytoryczną wielu akwareli są rekonstrukcje ruin  budowli przeprowadzone przez artystę na podstawie zebranych materiałów i dokumentów. Bardzo ważnym czynnikiem było pozyskanie przez Szczepanka źródeł ikonograficznych, co pozwoliło autorowi na przedstawienie budowli z okresu ich największej świetności.
Zatem, zapraszamy na wycieczkę po zamkowej krainie.

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY