Ostrawa to miasto w Czechach przy północnym krańcu Bramy Morawskiej, gdzie mieszka i tworzy artysta Milan Fiala. Obecnie jego twórczość można podziwiać w Muzeum Zagłębia w Będzinie. 

Prezentowane w Pałacu Mieroszewskich obrazy posiadają w sobie element urzekający, jakim jest wyobraźnia autora pozwalająca oderwać się od rzeczywistości. We wszystkich pracach artysta pozostawia czytelne tropy wizualne i jeśli ktoś chce się nimi podeprzeć to zrozumie warstwę symboliczną. Dlatego każdemu zwiedzającemu mającemu w sobie zwykłą ciekawość, prezentowane prace pozwolą zrozumieć emocje Fialy. W taki to niejednoznaczny sposób nasz zagraniczny gość „gawędzi” o swoich przeżyciach, namiętnościach i ludzkich sprawach. Jeśli nie wszyscy rozmiłują się w odgadywaniu tajemnic zapisanych w obrazach to z pewnością  widza ujmie ekspresyjna kolorystyka prac zapowiadająca ciepłe, wesołe lato.

            Zapraszamy do będzińskiego pałacu, gdzie prezentujemy ponad 30 prac czeskiego artysty, wśród których znajduje się część cyklu, który powstał z zamiłowania autora do twórczości polskiego kompozytora i poety - Marka Grechuty.

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY