W Muzeum Zagłębia w Będzinie prezentujemy nową wystawę czasową: Mieszczańska kultura palenia tytoniu. Fajki w nowożytnej tradycji i obyczajowości mieszkańców Krakowa” przygotowaną w krakowskim Muzeum Archeologicznym.

Fajki trafiły do Europy przywiezione przez brytyjskich żeglarzy z Nowego Świata pod koniec wieku XVI. Zwyczaj palenia tytoniu przyjął się najpierw na dworach monarszych a następnie upowszechnił wśród coraz to szerszych warstw społeczeństwa. Na wystawie zaprezentowano eksponaty z okolic Krakowa pochodzące z XVII – początków XX w. Nie zabrakło próby odtworzenia nastrojowego wnętrza tureckiej kawiarni dla przypomnienia o nieco orientalnym zabarwieniu krakowskiego fajczarstwa. Tę ciekawą wystawę możecie Państwo zwiedzić odwiedzając Pałac Mieroszewskich do 27 listopada 2022 r. Serdecznie zapraszamy :)