Już od osobty w Muzeum Zagłębia w Będzinie można oglądać nową wystawę czasową „ROMA ANTIQUA”.

Starożytny Rzym to nie tylko wspaniała kultura, ale i potęga militarna. Trudno więc sobie wyobrazić lepsze miejsce do zaprezentowania wystawy „ROMA ANTIQUA” niż Pałac Mieroszewskich. Tutaj bowiem, w Sali Balowej, do dziś spoglądają na nas podobizny wybitnych wodzów starożytności: Pompejusza Wielkiego, Scypiona Afrykańskiego, Fabiusza Kunktatora i Hannibala. Na najnowszej ekspozycji będzie można zapoznać się przede wszystkim z rozwiniętą rzymską wojskowością, ale nie zabraknie też miejsca dla innych sfer, takich jak kultura i religia. Wszystko to przy wykorzystaniu figurek modelarskich, dioram, rekonstrukcji oraz autentycznych eksponatów z epoki, pochodzących z prywatnej kolekcji.